Komin systemowy – czym jest i czy warto go wybrać?

2

Construction of modular ceramic chimney in the house

Komin to istotny element wyposażenia każdej instalacji grzewczej. Stanowi on drogę odprowadzania spalin oraz dymu z urządzenia grzewczego poza budynek. Dzięki temu nie trafiają one do wnętrza domu, a do kotła dochodzi niezbędne powietrze. Jednym z rozwiązań, które umożliwia skuteczne odprowadzanie dymu i spalin jest komin systemowy. Czym się on charakteryzuje? Czy warto go wybrać? Przekonajmy się o tym w dalszej części tego artykułu!

Co to jest komin systemowy?

W wielu branżach wprowadzane są coraz nowsze i ciekawsze rozwiązania. Dotyczy to również systemów grzewczych. Nowoczesne kotły zasilane różnymi paliwami potrzebują skutecznej drogi do odprowadzania spalin i dymu. Jest nią właśnie komin systemowy. Jest on świeżym spojrzeniem na konstrukcję podłączaną do urządzenia grzewczego. Komin systemowy składa się z wielu modułów. Przy czym każdy z nich pochodzi od jednego producenta. Oznacza to, że wszystkie elementy do budowy komina systemowego kupowane są w jednym miejscu.

Komin systemowy buduje się inaczej niż tradycyjny. Wszystkie elementy należy ze sobą połączyć. Zazwyczaj umieszczane są one w kanale stworzonym z pustaków. Przykładem może być komin ceramiczny. Przestrzeń pomiędzy nim a pustakiem wypełniona jest wełną mineralną.

Czy warto wybrać komin systemowy?

Efektem spalania paliwa w urządzeniu grzewczym jest wiele niebezpiecznych związków. Wpływają one na konstrukcję, która ma za zadanie odprowadzać dym i spaliny. Przykładem może być kondensat, osiadający się na ścianach komina. Jeśli kocioł połączony jest z tradycyjnym (murowanym) rozwiązaniem, to z biegiem lat może ulec ono uszkodzeniu. Dlatego też stosuje się nowoczesny komin systemowy, który wykonuje się z trwałych materiałów i z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych.

Komin systemowy charakteryzuje się szczelnym połączeniem wszystkich elementów. Są one kontrolowane pod tym kątem już na etapie produkcji. Kominy systemowe ceramiczne, jak te oferowane przez JAWAR (link: https://jawar.com.pl/ ), wykorzystują również specjalne komponenty. Do ich budowy stosuje się ceramikę prasowaną izostatycznie. Dzięki temu rury mają gładką powierzchnię wewnętrzną, a także są cieńsze. Ponadto ceramika izostatyczna zwiększa odporność komina systemowego na szkodliwe działanie kondensatu, a także szoki termiczne.

Gdzie kupić komin systemowy?

Komin systemowy jest chętnie wybieraną konstrukcją w przypadku nowych budynków. Zapewnia on skuteczne odprowadzanie dymu i spalin z urządzeń grzewczych zasilanych gazem, olejem, pelletem, drewnem, a także węglem. Przy czym należy pamiętać, aby kupić komin systemowy z pewnego miejsca. Rozsądnym wyborem jest zakup prosto od producenta. Wtedy ma się pewność co do wszystkich elementów, niezbędnych do wybudowania komina systemowego. Poza tym producent, taki jak JAWAR, jest w stanie udowodnić, że sprzedawana konstrukcja posiada wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty.

Podsumowanie

W nowym budownictwie stosuje się głównie rozwiązanie określane jako komin systemowy. To konstrukcja odprowadzająca spaliny i dym, która w całości pochodzi od jednego producenta. W skład komina systemowego wchodzą odpowiednie rury i kształtki, zapewniające skuteczne odprowadzanie produktów spalania poza budynek. Dzięki temu możliwa jest prawidłowa praca nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Exit mobile version