O trudnej drodze do prawdy i godnej pamięci o Obławie Augustowskiej

338369099 241863194907659 7098649584509574427 n

Suwałki

Sympozjum poświęcone „Trudnej drodze do prawdy i godnej pamięci” o Obławie Augustowskiej odbyło się we wtorek (28.03.23) w Suwałkach. To inicjatywa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku na czele z prezesem księdzem Stanisławem Wysockim, w którą zaangażował się Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk.

Spotkanie było poświęcone szczegółowym ustaleniom dotyczącym Obławy Augustowskiej, czyli największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej, kiedy to Sowieci aresztowali, uprowadzili, torturowali i zabili miejscowych działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Dotychczas ustalono nazwiska 600 ofiar, ale naukowcy szacują, że mogło być ich około dwóch tysięcy. Dotychczas nie udało się ustalić miejsca ich pochówku.
Organizatorzy wyjaśnili, że podczas rocznicowych obchodów brakuje czasu na szeroką informację. Stąd zorganizowane sympozjum.

Prelegenci – profesor Jan Żaryn, przedstawił losy ziem polskich za pierwszego i drugiego Sowieta, dr Teresa Kaczorowska mówiła o roli księdza Stanisława Wysockiego, a Jarosław Zieliński o tym, co przeszkadza w godnej pamięci o Obławie. Wymienił, między innymi, niewystarczające zaangażowanie polskiej prokuratury i IPNu w śledztwo. Jak poinformował, działająca przy Instytucie Witolda Pileckiego rada wystąpiła o wznowienie zawieszonego przez IPN postępowania w tej sprawie.

Exit mobile version