Czy e-recepta jest legalna? Dowiedz się wszystkiego o receptach online!

20230425104633 g1e29cdcd7d339d27033dab7ba9d3727b71cc1594b9da7d199127ea546889d76c56fa0efee8bc493066b4a58345804d8b46888b6b35410179d7f6f683b08109c5 640.jpg

Okres pandemii przyczynił się do przemodelowania wielu aspektów naszego życia. Popularna stała się nie tylko praca zdalna, ale także telemedycyna. Sytuacja sprawiła, że konieczne było wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiałyby pełną obsługę pacjentów zdalnie. Pokłosiem tego stała się e-recepta, funkcjonująca cały czas. Przyjrzyjmy się więc, czym ona jest i czy e-recepta jest legalna?

Czym jest e-recepta?

E-recepta zastąpiła receptę papierową i jest jej elektronicznym odpowiednikiem. Ze względu na postępującą cyfryzację, którą przyspieszył okres pandemii, lekarze są zobligowani do wystawiania recept elektronicznych w pierwszej kolejności. Tradycyjne recepty wystawiane są tylko w szczególnych przypadkach.

Recepta elektroniczna umożliwia więc większą kontrolę i przejrzystość działań medycznych. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania możliwym stało się uszczelnienie systemu refundacji i większy nadzór nad nim.

Jakie zalety posiadają recepty online na internetowym koncie pacjenta?

Recepty elektroniczne wystawia lekarz w gabinecie lekarskim, po uprzednim wywiadzie z pacjentem. Można jednak uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu, poprzez kontakt z lekarzem internetowo bądź telefonicznie. Wystawić receptę online może każdy lekarz, a uzyskany w ten sposób lek wykupić można w dowolnej aptece, podając kod recepty. Aby otrzymać e-receptę, należy wypełnić formularz medyczny, poddać się konsultacji online i przedstawić swój stan zdrowia.

Takie rozwiązanie gwarantuje szereg korzyści. To przede wszystkim rozwiązanie komfortowe i szybkie, dzięki któremu uzyskamy dostęp do potrzebnych nam leków bez wychodzenia z domu. Sytuacja ta działa na korzyść nie tylko seniorów i osób z ograniczoną sprawnością, ale także wszystkich, którzy potrzebują wizyty u lekarza, a nie mają do niego bezpośredniego dostępu, będąc np. na wakacjach.

Jest to więc nie tylko oszczędność czasu, ale także możliwość dostania się do różnych specjalistów, unikając kolejek i problemów, wynikających z tradycyjnej wizyty. W przypadku recept na niektóre leki może okazać się konieczna wizyta stacjonarna. Dzieje się też tak w wyjątkowych przypadkach, związanych z niejednoznacznym stanem zdrowia pacjenta.

Korzystanie z internetowego konta pacjenta, na którym dostępna jest e-recepta, umożliwia także przegląd dokładnej historii choroby i zażywanych leków, co pozwala monitorować swój stan i pamiętać o wszelkich zobowiązaniach medycznych.

Czy e-recepta jest legalna?

Wiele osób zastanawia się, czy e-recepta jest legalna? Warto podkreślić, że korzystanie z wirtualnych przychodni jest legalne i bezpieczne. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło taką możliwość w okresie pandemii i jest ona umocowana prawnie. Do wystawienia e-recepty konieczny jest kontakt z lekarzem, więc ryzyko, że trafi w ręce pacjenta niewłaściwy lek, jest marginalne. Rozwiązania takie jak recepta online na e-recepta.net nie niosą za sobą więc żadnego ryzyka dla pacjenta i są całkowicie legalne.

Co więcej, rozwiązanie to umożliwia przedłużenie recepty osobom chorym na choroby przewlekłe, co nie niesie za sobą żadnego ryzyka i jest oczywistym wyjściem, mającym na celu ograniczenie kolejek do lekarzy-specjalistów.

Jeśli więc potrzebujesz recepty, a nie masz pod ręką dostępnego lekarza bądź nie czujesz się na siłach, by opuścić dom, to skorzystanie z usług lekarza na odległość jest doskonałym wyborem. Oszczędzasz w ten sposób nie tylko czas i pieniądze, ale też nie narażasz osób postronnych na zarażenie, jeśli podejrzewasz u siebie chorobę zakaźną. Jest to więc doskonała forma kontaktu z przychodnią dla wszystkich, którzy nie potrzebują fizycznej obecności w gabinecie lekarskim.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version