Początkowo system lokalizacji satelitarnej GPS był wykorzystywany w amerykańskim wojsku. Dziś jest jednak popularny na rynku komercyjnym. Wśród wielu sposobów wykorzystania GPS, część dotyczy transportu drogowego. Dziś dowiesz się, jak działa system GPS i dlaczego jest tak przydatny w transporcie drogowym. Zapraszamy do lektury i poznania podstawowych zalet tego nowoczesnego rozwiązania.
Jak działa system GPS w samochodzie?
Global Positioning System, czyli GPS działa w oparciu o sieć satelitów. Odbiornik znajdujący się na powierzchni Ziemi zbiera dane z kilku satelitów jednocześnie. Pozwala to na dokładne określenie bardzo dokładnego położenia geograficznego odbiornika i osoby korzystającej z niego. Dokładność zależy od posiadanego sprzętu, wynosi od jednego metra do nawet jednego centymetra.
Dziś niemal każdy ma prostą nawigację GPS w swojej kieszeni. Mają ją najnowsze smartfony. Odbiornik GPS często montowany jest także w samochodach osobowych, maszynach rolniczych i pojazdach ciężarowych. System nawigacji satelitarnej w pojeździe umożliwia stałe przekazywanie jego lokalizacji na mapie. Popularyzacja tego rozwiązania znacznie usprawniłą usługi transportowe.
System GPS – przydatny dla osoby zlecającej przewóz, ale też dla firmy transportowej
Wiedza na temat dokładnej lokalizacji pojazdu przydaje się kierowcy, firmie transportowej, ale również jej klientów. W 2023 roku spedycja drogowa korzysta z wielu zdobyczy techniki. Jedną z nich są właśnie odbiorniki GPS. Transmitując te dane i używając systemów komputerowych firma transportowa może zlokalizować całą swoją flotę na mapie. Dzięki temu ma również wiedzę na temat aktualnego statusu przewozu każdego ładunku.
Jakie są zalety i wady używania systemu GPS w samochodzie ciężarowym?
Czy korzystanie z systemu GPS w działalności firm transportowych ma jakieś wady? Trudno je znaleźć. Być może pewną niedogodnością jest konieczność zainwestowania środków finansowych w instalację odbiorników GPS. Liczne korzyści szybko rekompensują jednak ten wydatek.
Szybkie odnalezienie trasy do celu
Kierowcy pojazdów każdego typu chętnie korzystają dziś z nawigacji satelitarnej. Skoro nawet rowerzyści-amatorzy posiłkują się takim narzędziem do wyznaczania trasy niedzielnej przejażdżki, trudno dziwić się używaniu go przez kierowców świadczących usługi transportowe. Korzystając z aktualnych map mogą znaleźć najlepszą drogę do celu. Połączenie z siecią LTE pozwoli też na poznanie aktualnych informacji o korkach ulicznych, czy utrudnieniach. Dziś niektóre aplikacje (np. Mapy Google) są też w stanie wyznaczyć najbardziej ekologiczną trasę – taką, na której pojazd spala mniej paliwa. Wszystko to ma na celu usprawnienie poruszania się po drogach.
Przekazywanie lokalizacji pojazdu w czasie rzeczywistym
Firmy transportowe chętnie korzystają z możliwości poznania aktualnej pozycji swoich kierowców na mapie. Gdy każdy pojazd posiada odbiornik GPS połączony z systemem teleinformatycznym, zarządzanie flotą jest znacznie łatwiejsze. Nie tylko pozwala to usprawnić przyjmowanie kolejnych ładunków. Usługi transportowe są dzięki wsparciu systemu GPS szybsze, tańsze, a nawet bezpieczniejsze. Lokalizator GPS jest bowiem dodatkowym zabezpieczeniem dla każdego samochodu, w którym się znajduje. Także w razie potencjalnego wypadku lub awarii, łatwiej jest o skuteczną reakcję znając dokładne położenie ciężarówki.
Dzięki lokalizacji ładunku klient otrzymuje usługę wyższej jakości
Ostatnia z wymienionych dziś zalet wcale nie jest najmniej ważna. Wyposażenie floty firmy transportowej w odbiorniki GPS pozwala pokazać klientom status ich przesyłki. Niezależnie od tego, czy ładunek to cała naczepa pojazdu, czy tylko jedna paczka – zlecający przewóz dostanie informacje o czasie dostawy, czy aktualnym położeniu. Również w razie kontaktu z zespołem obsługi klienta możemy liczyć na dość dokładne informacje. Firma transportowa na bieżąco poznaje wszystkie opóźnienia.
Bardziej szczegółowe informacje na temat każdego przewozu wpływają na podniesienie jakości świadczonych usług transportowych. Dzięki temu dziś klienci mogą korzystać z nowoczesnej spedycji drogowej na miarę naszych czasów.
Podsumowanie artykułu – jak system GPS może pomóc w organizacji transportu?
Niemal wszystkie rzetelne firmy transportowe posiadają dziś flotę pojazdów wyposażonych w odbiorniki GPS. Do największych zalet tego rozwiązania należą:
– lepsza kontrola pojazdów i ładunków
– optymalizacja trasy – dzięki GPS jest szybsza, bardziej efektywna i bezpieczna
– możliwość szybkiego zareagowania na problemy
– podniesienie poziomu bezpieczeństwa pojazdu, kierowcy i ładunku
– oszczędność czasu i pieniędzy
Wszystko to wpływa pozytywnie na jakość usług transportowych. Nic dziwnego, że rozwiązanie to jest dziś tak popularne. Sam montaż systemu lokalizacji pojazdów ciężarowych ni jest przy tym przesadnie drogi. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. choć możliwa jest też samodzielna instalacja i konfiguracja systemu.
Artykuł sponsorowany