5 innowacyjnych kierunków studiów oferowanych przez Politechnikę Krakowską

studia

Young female student writing while having lecture at college classroom.

Nowe trendy oraz wyzwania rynku pracy inspirują, by tworzyć przyszłościowe kierunki studiów. Ich celem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb dynamicznie zmieniającego się świata. Wprowadzając innowacyjne studia, wyposaża się absolwentów w kompetencje, które pozwalają znaleźć przyszłościowy zawód. Osoby, które chcą mieć pewność, że po ukończeniu nauki, znajdą zajęcie, które pozwoli rozwijać się w perspektywicznej dziedzinie, powinny pomyśleć o nowoczesnej formie edukacji i rozważyć jeden z proponowanych kierunków.

Informatyka

Dynamiczny rozwój technologii i cyfryzacji sprawia, że informatyka odgrywa ogromną rolę w wielu dziedzinach życia. Eksperci z branży IT potrzebni są w rozmaitych gałęziach gospodarki. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy z różnych sektorów szukają specjalistów od programowania, cyberbezpieczeństwa, analizy danych czy sztucznej inteligencji. Wybierając ten kierunek na Politechnice Krakowskiej, po ukończeniu studiów inżynierskich, można zdecydować się na jedną z pięciu specjalności na studiach magisterskich, by rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiedzę i umiejętności z interesującego obszaru.

Inżynieria czystego powietrza

Wśród przyszłościowych kierunków można wymienić również inżynierię czystego powietrzahttps://rekrutacja.pk.edu.pl/project/inzynieria-czystego-powietrza/. Studia z tego zakresu są odpowiedzią na narastające problemy z jakością powietrza na naszym globie. To obszar, na który zwraca się coraz większą uwagę. Wzrost świadomości społeczeństwa w kwestii zagrożeń płynących z zanieczyszczenia atmosfery sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów.

Osoby wykształcone w tej dziedzinie potrzebne są, by wykonywać działania związane z rozpoznaniem źródeł i typu emisji zanieczyszczeń, monitorować stan powietrza, tworzyć zaawansowane systemy identyfikacji zanieczyszczeń i analizy danych. Znajdują również zatrudnienie przy opracowywaniu rozwiązań technologicznych i technicznych oraz przy projektowaniu i wdrażaniu systemów do zwalczania i zapobiegania pogarszania się jakości powietrza.

Geoinformatyka

Na absolwentów geoinformatyki również czekają perspektywiczne możliwości zawodowe. Osoby, które zdobędą kompetencje z tej dziedziny, mogą znaleźć pracę przy analizie danych przestrzennych jako m.in. analitycy Systemów Informacji Geograficznej, specjaliści ds. bazy danych przestrzennych lub przetwarzania obrazów satelitarnych, a także w firmach i instytucjach zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz zarządzaniem zasobami naturalnymi. Czekają na nich także stanowiska związane z przemysłem nawigacyjnym i GPS. Mogą też prowadzić badania naukowe, rozwijać nowe technologie czy też zatrudnić się w firmach doradczych i konsultingowych.

Odnawialne źródła energii

OZE to jeden z najbardziej przyszłościowych sektorów gospodarki. Branża odnawialnych źródeł energii rozwija się w szybkim tempie i wciąż brakuje specjalistów z tej dziedziny. Studia odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, które można podjąć na Politechnice Krakowskiej, wyposażają w wiedzę i kompetencje potrzebne do wykonywania zadań z zakresu przygotowywania, wykonywania, eksploatacji i finansowania systemów OZE. Absolwenci stają się ekspertami z dziedziny transformacji energetycznej i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań energetycznych.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego

Dla osób, które poszukują przyszłościowych kierunków z obszaru sztuki, Politechnika Krakowska ma w ofercie kształcenia inżynierię wzornictwa przemysłowego. Studenci zyskają umiejętności tworzenia projektów, w których estetyka łączy się ze specyfiką techniczną. Przygotowywani są do pracy jako inżynierowie projektanci przy opracowywaniu produktów atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnych.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego to kierunek, który prowadzony jest przez specjalistów z dziedziny sztuki i techniki. Studia na Politechnice Krakowskiej gwarantują wysoką jakość kształcenia, co potwierdzają wyniki ewaluacji. Aż osiem dyscyplin naukowych, które zostały poddane ocenie, osiągnęło najwyższe stopnie.

 

Artykuł Sponsorowany

 

Exit mobile version