Dzielą się darem życia z innymi – 14 czerwca świętowali krwiodawcy

oddawanie krwi zdj. archiwalne

oddawanie krwi, zdj. archiwalne

region

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, a jedynym możliwym źródłem jej pozyskania jest drugi człowiek. Dlatego tak ważne jest, by nie zabrakło chętnych do dzielenia się nią.

14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy.

– W krwiodawstwie najpiękniejsze jest to, że możemy dzielić się darem życia z drugim człowiekiem – mówi Mateusz Korczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Przed nami najtrudniejszy dla stacji krwiodawstwa okres – wakacje. To właśnie latem wzrasta zapotrzebowanie na krew, jednocześnie zgłasza się mniej dawców.

Utrzymanie ciągłości oddawania krwi jest bardzo ważne, ponieważ nie da się jej długoterminowo magazynować- przypomina Mateusz Korczyk.

W Światowym Dniu Krwiodawcy przypominamy, kto może zostać dawcą tego życiodajnego płynu i jak się do tego przygotować.

Oddając krew, dzielimy się życiem i to jest wartość nadrzędna. Zaznaczyć jednak trzeba, że krwiodawcy mogą też liczyć na bardziej przyziemne profity jak zapas czekolad, w niektórych stacjach – bilety do kina czy teatru, a dla wszystkich osób pracujących przysługują dwa dni wolne.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości oddawania krwi uzyskać można w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz na ich stronach internetowych. Dodajmy, że w regionie krew można oddawać m.in. w Giżycku w oddziale terenowym RCKiK w Olsztynie, który zlokalizowany jest ul. Westerplatte 4. W Ełku przy ul. Kościuszki 30 funkcjonuje stacja terenowa Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ. Ekipy wyjazdowy RCKiK w Olsztynie w najbliższym czasie przeprowadzać będą akcję poboru krwi 17 czerwca w Giżycku, a w Orzyszu 22 w jednostce wojskowej oraz dwa dni później w miejscowej straży pożarnej.

 

Exit mobile version