Suwałki
O planach rozwoju suwalskiego lotniska mówili w czwartek (22.06.23) w Radiu 5 Robert Szadkowski, prezes Suwalskiej Szkoły Lotniczej, Sławomir Sarnowski, pełnomocnik Aeroklubu Polskiego i Tomasz Drejer, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.
Powstały w 2019 roku pas obsługuje około 3000 operacji lotniczych rocznie. Utrzymaniem infrastruktury obiektu zajął się Zarząd Dróg i Zieleni, formalnościami Aeroklub Polski, a kwestią operacyjną Suwalska Szkoła Lotnicza. Jak mówili goście Radia 5 , to jedyne takie rozwiązanie w Polsce. Koszt utrzymania obiektu to około 300 tysięcy złotych rocznie. Tomasz Drejer zaznacza jednak, aby na wydatki spojrzeć, jak na koszt utrzymania drogi, bo lotnisko jest tym samym.
– To miejsce szkolenia pilotów, lądowania i startów służb ratowniczych, wojska oraz loty komercyjne – mówił.
Zwiększyć ruch na lotnisku ma powstająca stacja paliw dla samolotów, a pomysłem na zapewnienie dodatkowych przychodów jest budowa parkingów dla 50-70 samolotów. To pomysł Roberta Szadkowskiego, szefa Suwalskiej Szkoły Lotniczej.
Tymczasem w sobotę Air Show – Odlotowe Suwałki, czyli największa impreza lotnicza w północno-wschodniej Polsce. W programie widowiskowe pokazy lotnicze i rekonstrukcja bitwy z bombardowaniem. Jak zapewnia Sławomir Sarnowski, pełnomocnik Aeroklubu Polskiego widowisko będzie bardziej rozbudowane, niż przed rokiem.
Audycja „Gość Radia 5”: