Czym jest i kiedy jest potrzebne ubezpieczenie graniczne?

closeup unrecognizable couple signing contract with financial advisor

Planując wyjazd zagraniczny często zwracamy uwagę na ubezpieczenie turystyczne, aby zapewnić sobie należną ochronę w obcym zakątku świata. Zapominamy jednak, że osobnego ubezpieczenia może wymagać także nasze auto. Chodzi to o ubezpieczenie OC graniczne, które będzie wymagane w wielu krajach nienależących do Unii Europejskiej. W niektórych państwach alternatywą jest Zielona Karta, ale jeśli o niej zapomnisz, na ostatnią chwilę możesz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które będzie obowiązywało w krajach, w których nie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC. W tym gronie zaliczyć możemy wiele krajów nienależących do Unii Europejskiej. Ubezpieczenie graniczne zapewnia zatem pokrycie kosztów związanych z likwidacją szkody, która powstała z winy ubezpieczonego kierowcy. A do jakich krajów możesz podróżować z polisą OC wykupioną w Polsce? Do tego grona zaliczają się wszystkie kraje Unii Europejskiej, a ponadto: Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gibraltar, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Serbia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

W jakich sytuacjach potrzebne jest ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne jest niezbędne, jeśli udajesz się do krajów niebędących członkami Unii Europejskiej lub do krajów, które honorują Zieloną Kartę, ale zapomnisz ją wyrobić przed podróżą. Wyrobienie tego dokumenty przy przekraczaniu granicy jest niemożliwe, a co za tym idzie, konieczne jest właśnie OC graniczne. Ponadto, takie ubezpieczenie może być potrzebne w sytuacji, gdy sprowadzasz samochód z zagranicy, z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej lub nie posiadasz Zielonej Karty, którą takie kraje honorują. Wówczas, wjeżdżając takim samochodem do Polski również musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Ubezpieczenie graniczne a zielona karta

Powyżej wymieniliśmy kraje, do których możesz wjechać posiadając zwykłe ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. W Europie znajdują się także kraje, które honorują tzw. Zieloną Kartę. Jest to dodatek do ubezpieczenia OC, który możesz otrzymać od swojego ubezpieczyciela po złożeniu wniosku. Zazwyczaj Zielona Karta jest bezpłatna, ale ubezpieczyciel może naliczyć opłatę związaną z jej wydaniem. Taki dokument obowiązuje w następujących krajach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja oraz Ukraina.

Zielona Karta często jest wydawana od ręki, ale czasami czas oczekiwania wynosi kilka dni. O taki dokument należy zatem zatroszczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nieświadomy kierowca zapomni o uzyskaniu Zielonej Karty i dopiero przy przekraczaniu granicy dowie się, że wymagane jest ubezpieczenie graniczne. W takich sytuacjach nie zdążymy już wyrobić Zielonej Karty, ale wciąż możemy opłacić i otrzymać od ręki OC graniczne. Co ważne, często można to zrobić na granicy, w przydrożnych punktach oferujących takie ubezpieczenie.

W jaki sposób można wykupić ubezpieczenie graniczne?

Przed ruszeniem w zagraniczną podróż swoim samochodem zawsze warto sprawdzić, czy dany kraj honoruje polskie ubezpieczenie OC lub czy obowiązuje w nim Zielona Karta, która można uzyskać u swojego ubezpieczyciela. Jeśli krajowe ubezpieczenie OC nie jest ważne w kraju, do którego się udajesz, a ponadto nie honoruje on Zielonej Karty lub po prostu nie masz takiego dokumentu, wówczas przed przekroczeniem granicy musisz wykupić ubezpieczenie graniczne.

Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli dysponujesz urządzeniem mobilnym wyposażonym w Internet, możesz bez problemu zakupić OC graniczne w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym lub u innego ubezpieczyciela. Ceny są bardzo zbliżone, a warunkuje je kraj, do którego zamierzasz wjechać. Ponadto, przy granicy często spotkamy przydrożne punkty, w których takie ubezpieczenie można zakupić od ręki. Ubezpieczenie graniczne można wykupić na okres 15 lub 30 dni. Pamiętaj, że takie ubezpieczenie może być wymagane także wtedy, gdy wjeżdżasz do Polski samochodem sprowadzonym z krajów spoza Unii Europejskiej lub krajów nie objętych tzw. Porozumieniem Wielostronnym.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Ceny ubezpieczenia granicznego w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych są bardzo podobne, jako iż zakres ochrony jest analogiczny. Cenę warunkuje jednak to, do jakiego kraju się udajemy. Dla przykładu, najtańsze będzie ubezpieczenie graniczne do Mołdawii (ok. 5 euro), Ukrainy (ok. 9 euro) czy Białorusi (ok. 17 euro). Ale już w przypadku takich krajów jak: Turcja, Rosja, Maroko czy Albania ceny mogą przekroczyć 40 euro za 15 dni ubezpieczenia i 60 euro za 30 dni ubezpieczenia. Na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/ znajdziesz więcej informacji na temat tego, czym jest ubezpieczenie graniczne, a także, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Strona oferuje także wygodną porównywarkę, która pozwoli dobrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne za rozsądną cenę.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version