Mimo prezydenckiego patronatu, bez honorowej asysty

358424420 1491756454974978 8869320110031537915 n

Suwałki

Na tradycyjne obchody rocznicy Obławy Augustowskiej zapraszał w środę (05.07.23) w Radiu 5 Robert Bagiński, wójt gminy Giby. Samorząd wraz z Diecezją Ełcką zamierzają uczcić pamięć ofiar sowieckiej zbrodni na mieszkańcach Suwalszczyzny w trzecią niedzielę lipca. Jak co roku będzie wieczornica, rajd rowerowy i msza święta w niedzielne południe – 16 lipca.

Mieszkańcy Gib i przyjezdni od ponad 30 lat spotykają się w 3 niedzielę lipca na mszy świętej w intencji pomordowanych przodkach, patriotach, którzy w lipcu 1945 roku zostali pojmani przez Sowietów, wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. Z terenu gminy Giby pochodziło około stu ofiar, pod koniec lat 80-tych ustalono nazwiska ponad 600 pomordowanych, a badacze mówią, że mogło być ich nawet dwa tysiące.

Tak jak od trzech lat, tak i w tym roku wójt nie może doprosić się na uroczystości wojskowej asysty. Spotyka się z odmową, mimo że wydarzenie objął honorowym patronatem Andrzej Duda, prezydent Polski.

Przypomnijmy, że od trzech lat uroczystości rocznicowe organizuje też Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 oraz Społeczny Komitet Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych na czele z Jarosławem Zielińskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości. Te obchody organizowane są bliżej daty ustawowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W tym roku odbędą się dokładnie w dniu ustanowionym przez Sejm, czyli 12 lipca.

Sprawa budzi spore emocje, szczególnie wśród mieszkańców gminy Giby. Wielu przywykło, że uroczystości odbywają się w trzecią niedzielę lipca i do nowych obchodów podeszli z dystansem. Przed rokiem głos w tej sprawie zabrał ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur. Przypomniał, że przed laty ustalono, iż obchody będą odbywać się właśnie na trzecią niedzielę lipca, a Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej nie konsultował zmiany terminu obchodów. Biskup dodał wówczas, że datę można zmienić, ale w sposób demokratyczny, po spotkaniu ze wszystkimi zainteresowanymi. Zapowiedział, że jeśli nie będzie w tej sprawie porozumienia, to msza święta będzie odprawiana w trzecią niedzielę lipca i każdy zainteresowany podmiot może się w to włączyć. Przy tak wyznaczonym terminie zostaje gmina i diecezja.


Cała audycja :

Exit mobile version