Przetrwali dzięki determinacji – dziś świętują 60-lecie

POLtrzy
Sejny
60-lecie istnienia obchodził w piątek (08.09) sejneński szpital imienia dr Edwarda Rittlera. Z tej okazji do placówki zjechało wielu gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, szefów placówek medycznych i instytucji współpracujących ze szpitalem, byłych pracowników i przyjaciół jednostki. Wśród przybyłych między innymi Bronisław Komorowski, były prezydent Polski z małżonką Anną, Genadijus Mackelis, Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach, Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, Wiesława Burnos, wicemarszałek województwa podlaskiego i liczni samorządowcy. Jak to w urodziny, były wystąpienia gości z życzeniami i gratulacjami, kwiaty, upominki, ale też nagrody dla zasłużonych pracowników i wspomnienia.
Szpital zadbał o przybliżenie swojej historii, prezentując półgodzinny film. Jego autorzy skupili się w nim na ostatnim, burzliwym ćwierćwieczu. Trzeba bowiem przypomnieć, że z końcem lat 90-tych istnienie sejneńskiego szpitala stanęło pod znakiem zapytania. Ówczesne przemiany w finansowaniu służby zdrowia nie służyły placówce. Doszło do tego, że jednostka tonęła w długach, a mieszkańcy musieli składać się z własnych kieszeni na jej utrzymanie. O wyżywienie pacjentów dbali wówczas okoliczni gospodarze dostarczając płody rolne. Załoga rezygnowała z trzynastek i części uposażenia. Wszystko po to, aby utrzymać swój szpital.
Dzięki restrukturyzacji i sprawnemu zarządzaniu placówka wyszła na prostą. Szpital w ostatnich latach przeszedł  modernizację, zadbał o dosprzętowienie, a załoga zapewniła pacjentom świetną opiekę. W rezultacie sejneński szpital stał się placówką cieszącą się świetną opinią, którą wybierają pacjenci z najdalszych zakątków Polski. Waldemar Kwaterski, dyrektor jednostki nie krył, że właśnie trudną drogę i determinację załogi chciał pokazać zebranym.
Umiejętności radzenia sobie z kryzysami gratulował dyrektorowi i załodze Bronisław Komorowski, były prezydent RP.
Teraz sejneński szpital to około 50 lekarzy, ponad 100 pielęgniarek, pracownicy administracji i obsługi oraz 6 tysięcy pacjentów rocznie, nowoczesny sprzęt i dobra  opinia o zespole. Jak mówią samorządowcy: Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk i Robert Bagiński, wójt gminy Giby, to też powód do dumy dla mieszkańców całego powiatu sejneńskiego.
Za pracę na rzecz placówki dyrektor wyróżnił szereg byłych i obecnych członków załogi, między innymi dr. Henryka Usowicza, byłego, wieloletniego szefa chirurgii, który przepracował w sejneńskiej jednostce dwie dekady.
POLtrzy
Exit mobile version