Jaką pracę można znaleźć po automatyce i robotyce?

6

W dobie postępującej automatyzacji i robotyzacji rośnie popyt na specjalistyczne usługi inżynierskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również studia inżynierskie, związane z tymi innowacyjnymi dziedzinami. Jaką pracę można znaleźć po automatyce i robotyce? Podpowiadamy.

Praca dla inżynierów automatyki w przemyśle i produkcji

Wykwalifikowani automatycy potrzebni są głównie w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Kadra inżynierska odpowiada w nich za ciągłość pracy maszyn oraz urządzeń, sterowanych komputerowo. Specjaliści automatyki i robotyki programują roboty przemysłowe i sterowniki, odpowiadają też za utrzymanie ruchu, uruchomienie linii produkcyjnych i usuwanie błędów. Zakres ich obowiązków obejmuje także bieżącą konserwację urządzeń i systemów.

The:Protocol – poznaj atrakcyjne oferty pracy dla automatyków!

Osoby, zatrudnione w działach automatyzacji, projektują nowe rozwiązania, mające poprawić wydajność procesów produkcyjnych. Do obowiązków inżynierów automatyków należy również monitoring aparatury pomiarowej i kontrolnej. Część zakładów przemysłowych, ukierunkowanych na rynkową ekspansję, poszukuje też automatyków-handlowców. Specjaliści tego typu zajmują się pozyskiwaniem i utrzymaniem klientów.

Praca w biurze projektowym

Niektórzy inżynierowie automatyki i robotyki już w trakcie studiów podejmują praktyki lub staż w biurze projektowym. Wielu spośród nich już na stałe wiąże swoją przyszłość zawodową wyłącznie z jednym lub kilkoma biurami inżynierskimi. Takie firmy obsługują podmioty zewnętrzne, które planują inwestycje w zakresie automatyki przemysłowej.

Wejdź na https://www.pracuj.pl/ i przeglądaj ciekawe oferty zatrudnienia dla osób po studiach automatyka i robotyk!

Pracownicy biur, zatrudnieni w charakterze projektantów, opracowują od podstaw lub unowocześniają: maszyny, instalacje, systemy i linie technologiczne. Zakres działania pracowni projektowych jest obecnie bardzo szeroki. Obejmuje zarówno przemysł, jak i branżę elektryczną, budowlaną czy energetyczną. Automatycy wspierają też projekty, dotyczące ekologii i odnawialnych źródeł energii.

Praca inżynierów automatyków w branży edukacyjnej i szkoleniowej

W trakcie studiów lub po ich ukończeniu część absolwentów uczelni technicznych realizuje się w branży szkoleniowo-edukacyjnej. W całym kraju powstają szkoły dla dzieci i młodzieży, zainteresowanych robotyką i automatyką. Inżynierowie pracują zaś jako instruktorzy robotyki i uczą najmłodsze pokolenia podstaw wiedzy z zakresu programowania oraz konstrukcji robotów. Stale rośnie popyt na usługi edukacyjne automatyków z wykształceniem pedagogicznym. Etaty i stałą współpracę oferują im uczelnie wyższe i szkoły średnie.

Obsługa skomplikowanych, cyfrowych maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych jest dużym wyzwaniem dla niewykwalifikowanego personelu. Automatycy zajmują się więc wdrożeniami i prowadzą kompleksowe szkolenia stanowiskowe. To właśnie dzięki ich instruktażom pracownicy linii produkcyjnych mogą wykonywać swoją pracę bezpiecznie.

Podsumowanie

Jak widać, perspektywy zatrudnienia po automatyce i robotyce są obecnie bardzo szerokie. Inżynierowie tego kierunku znajdują pracę zarówno w zakładach przemysłowych, jak i w biurach projektowych czy w placówkach szkoleniowych. Zapotrzebowanie na konstruktorów maszyn i systemów zgłaszają producenci różnych branż od spożywczej po automotive. Stale pojawiają się też nowe kierunki rozwoju dziedziny, jaką jest automatyka i robotyka. Globalna automatyzacja staje się zaś faktem, czemu towarzyszą stałe braki kadrowe w działach utrzymania ruchu i automatyki.

Przeczytaj również: https://blog.theprotocol.it/artykul/zbuduj-wlasna-wyscigowke-w-nowej-grze-lego

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version