Jak walczyć ze zmarszczkami?

Zmarszczki to pierwsze objawy starzenia się skóry, które są uciążliwe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki i jak można im zapobiegać? Jakie mamy rodzaje zmarszczek?

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki u kobiet i u mężczyzn?

Jeśli chodzi o kobiety, to pierwsze objawy starzenia się skóry twarzy, czyli zmarszczki, można zaobserwować po 25 roku życia. Najczęściej pojawiają się one w okolicach oczu i są nazywane zmarszczkami mimicznymi, czyli powstającymi na skutek mimiki twarzy. Potem po 30 roku życia w kącikach oczy można zauważyć zmarszczki typu kurze łapki. Koło 40 roku życia pojawiają się zmarszczki między brwiami, na samym czole i tak zwane bruzdy nosowo-wargowe. W okolicach 50 roku życia  później policzki mogą zacząć opadać i szyja pokrywa się zmarszczkami. U mężczyzn pierwsze zmarszczki pojawiają się po 30 roku życia, a proces starzenia się w pewnym momencie jest bardziej dynamiczny. Zmarszczki to inaczej zaburzenie struktury skóry, która jest złożona głównie z kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to jakby rusztowanie skóry, a wypełniacz to kwas hialuronowy. Z wiekiem ilość tych substancji sukcesywnie maleje, co sprawia, że skóra jest mniej elastyczna i pojawiają się zmarszczki. Szybkość procesu starzenia się zależy od genów, stylu życia, pielęgnacji, ale także narażenia na promieniowanie UV.

Co wiadomo o zmarszczkach?

Najbardziej znany rodzaj zmarszczek to zmarszczki mimiczne, które powstają gdy mięśnie twarzy ruszają się. Można je zobaczyć w okolicach oczu, w kącikach i pod oczami, ale także wokół ust, brwi i na czole. Mamy także bruzdy nosowo-wargowe. Inny rodzaj zmarszczek to zmarszczki grawitacyjne, powstałe na skutek starzenia się skóry. Widać je jako głębokie bruzdy, widać je najbardziej, gdy skóra traci elastyczność. I wreszcie, są także zmarszczki strukturalne, które powstały na skutek kąpieli słonecznych. Oprócz czynników wewnętrznych, za zmarszczki są także odpowiedzialne czynniki zewnętrzne. Główny czynnik środowiskowy to promieniowanie UV, które odpowiada za większość oznak starzenia się skóry i uszkadza jej tkanki. Tak samo stres wpływa na cerę, bo wydzielany pod jego wpływem kortyzol niszczy fibroblasty, które odpowiadają za produkcję kolagenu. Nie bez znaczenia są także hormony płciowe i geny.

Poznaj profilaktykę anti-age

Oczywiście, aby przeciwdziałać zmarszczkom, należy regularnie dbać o skórę. Pierwszy krok to oczyszczanie skóry, która tylko wtedy może przyjmować aktywne składniki przeciw zmarszczkom. Jakich składników szukać w kremach anti-age? Przede wszystkim są to kwas hialuronowy, retinol i witamina C. A jaki wybrać krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn? Powinien zawierać podobne składniki jak dla kobiet, bo męska skóra ma te same problemy. Co prawda zmarszczki pojawiają się później, ale mogą być głębsze i proces starzenia się postępuje gwałtowniej. Warto dodać, że kremy na dzień powinny mieć filtry UV na poziomie spf 30 lub spf 50, bo ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna, aby opóźniać procesy starzenia się i zachować skórę w dobrej kondycji.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version