Światowy Dzień Cukrzycy

10 11 19 walka z cukrzyca 12

Radio 5, zdjęcie archiwalne

Suwałki

We wtorek (14.11) obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Został on zainicjowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku. Data 14 listopada upamiętnia urodziny odkrywcy insuliny – Kanadyjczyka, Fredericka Bantinga. W 1923 za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla.

Dzisiejsze święto to okazja do przybliżania problematyki cukrzycy oraz do promowania działań profilaktycznych. Niestety, nie zawsze znamy najczęstsze objawy choroby – mówiła w audycji „Medyczne ABC w Radiu 5” diabetolog, Ewa Korneluk.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Na świecie na cukrzycę cierpi około 550 milionów ludzi – prawie pięciokrotnie więcej niż w czterdzieści lat temu. Wówczas liczbę chorujących szacowano na ponad 100 milionów. Najważniejsza jest profilaktyka – podkreśla Korneluk.

Zdrowa dieta i ruch – dwa najważniejsze zalecenia dla osób z grupy ryzyka i cukrzyków – od lat o to właśnie najczęściej apelują lekarze. Siedzący tryb życia, nadwaga, cukier niemal w każdym przetworzonym produkcie spożywczym, brak ruchu mają bezpośredni wpływ na pojawienie się choroby. Dieta cukrzyka powinna składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym – takich, po których spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta powoli.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzi ponad 230 stowarzyszeń w ponad 160 krajach.

Kto jest narażony na cukrzycę? Osoby powyżej 40. roku życia, z nadwagą i otyłością, mający chorych na cukrzycę w rodzinie, a także pacjenci z chorobami układu krążenia. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu uszkodzeń narządów w organizmie – siatkówki oka, nerek, nerwów oraz do pojawienia się trudno gojących ran, które mogą spowodować nawet amputację kończyn. Bagatelizowana cukrzyca może stać się przyczyną zawałów serca, udarów mózgu i śmierci chorej osoby.

Exit mobile version