Co musisz zrobić przed wbiciem pierwszej łopaty? Kosztorys inwestorski, czyli co, gdzie i za ile?

Dom przy Imbirowej 8

Zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego domu, musimy starannie zaplanować każdy etap inwestycji. Kluczowym elementem jest wybór i zakup odpowiedniego projektu, który będzie bazą do dalszych wyliczeń i decyzji. Ile zapłacimy za gotowy projekt domu i jak wybrać ten optymalny dla naszego budżetu?

Dom przy Słonecznej 19

Ile zapłacimy za projekt domu?

Ceny gotowych projektów domów wahają się w szerokim zakresie, od 2 do 6 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, jego forma i funkcjonalność. Należy wziąć pod uwagę, że domy pasywne i energooszczędne będą droższe od prostych konstrukcji z dwuspadowym dachem. Wybierając projekt, warto kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim ekonomią budowy.

Jakie projekty domów są tanie w budowie?

Wybierając projekty domów pod kątem ekonomii realizacji musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Zwarta bryła, bez udziwnień architektonicznych, to jeden z wyznaczników tanich domów. Innym atrybutem taniego domu jest prosta konstrukcja dachu, najlepiej dwuspadowa, o symetrycznych połaciach. Aby dom mógł być budowany szybko i sprawnie niezbędny jest optymalny układ funkcjonalny zapewniający wygodę użytkowania. Racjonalnie tanie w budowie projekty domów to również budynki małej i średniej wielkości. Pamiętajmy, że im większa bryła budynku, większy dach i powierzchnia fundamentów, tym drożej zapłacimy za całość prac budowlanych. Nie tylko koszty realizacji są jednak ważne. Liczy się również to, ile zapłacimy za utrzymanie nowego domu. Wysoka energooszczędność domu wpływa na mniejsze koszty eksploatacji. Warto przemyśleć inwestycje w rozwiązania z zakresu OZE. Fotowoltaika, instalacja solarna, czy pompa ciepła początkowo uszczuplą nasz portfel, ale w końcowym rozrachunku pozytywnie wpłyną na koszty użytkowania budynku na długie lata.

Dom przy Bukowej 26

Dalsze kroki – adaptacja do lokalnych warunków.

Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędna jest adaptacja projektu do lokalnych warunków. Koszt adaptacji wynosi średnio kilka tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania zmian wprowadzanych do projektu. Ważne jest, aby przystosowanie projektu do warunków lokalnych wykonał doświadczony architekt działający na terenie planowanej budowy.

Gdzie dokonać zakupu projektu?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup projektu bezpośrednio u architekta, autora projektu gotowego. Zapewnia to szybszy kontakt, dostęp do dodatkowych usług i możliwość konsultacji z projektantem. Większość pracowni projektowych udostępnia na swoich stronach internetowych szacunkowe koszty budowy wyliczone dla konkretnego projektu. Myśląc o ekonomii inwestycji szukajmy na stronie zakładki, w której zgromadzone zostały projekty domów tanich w budowie.

Dom przy Imbirowej 8

Własnoręcznie opracowany kosztorys inwestorski – etapy działania.

Aby dobrze przygotować się do budowy warto opracować samemu kosztorys inwestorski. Wyliczenia można pogrupować na konkretne etapy:

  1. Zakup projektu i formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę
  2. Stan surowy otwarty, obejmujący wykonanie konstrukcji budynku
  3. Wykonanie dachu, w tym więźby dachowej, pokrycia i orynnowania
  4. Montaż stolarki okiennej i drzwiowej
  5. Wykończenie wnętrza, obejmujące prace murarskie, tynkarskie, instalacyjne, podłogowe i glazurnicze
  6. Odbiory techniczne, nadzór kierownika budowy i uzyskanie pozwolenia na zamieszkanie

Należy pamiętać o dodatkowych wydatkach związanych z aranżacją ogrodu i zagospodarowaniem terenu. Koszty te nie są wliczane do kosztorysu budowlanego i mogą znacząco zwiększyć finalną kwotę inwestycji. Podczas tworzenia kosztorysu warto uwzględnić margines bezpieczeństwa w wysokości ok. 15%. Pozwoli to na pokrycie nieprzewidzianych wydatków i uniknięcie stresujących sytuacji podczas budowy.

Chłodna głowa i rzeczowa analiza – klucz do udanej inwestycji.

Wybór odpowiedniego projektu, rozłożenie kosztów na etapy i uwzględnienie wszystkich czynników to kluczowe kroki w procesie budowy domu. Dokładna analiza i planowanie pozwolą uniknąć niespodziewanych wydatków i zapewnią realizację inwestycji zgodnie z założeniami.
Pamiętajmy, że budowa domu to złożony proces, który wymaga zaangażowania, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Dzięki starannemu planowaniu i rozważnym decyzjom możemy stworzyć wymarzone miejsce do życia dla całej rodziny.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version