Znamy już zwycięzców konkursu „Dzień Dziecka z Mlekpolem”.
Pod koniec maja rodzice przesyłali zdjęcia swoich dzieci związane z hasłem „Mlekpol – naturalnie dbamy o ludzi”, na których znaleźć się miał produkt SM Mlekpol. Następnie internauci, w sms-owym głosowaniu, mogli wybrać najciekawsze fotografie.
1 czerwca na antenie Radia 5 odbył się finał konkursu. Pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Zosi Majewskiej, na którą oddano aż 895 głosów. Drugie miejsce przypadło Tomaszowi Wierzbickiemu. Z kolei trzecie miejsce wywalczyła sobie Wiktoria Owsieniuk. Najaktywniejszym głosującym okazała się osoba, która wysłała 408 sms’ów.
Sponsorem wszystkich nagród była Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol. Zaznaczmy, że jest to już trzecia taka akcja promocyjna Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w naszym radiu. SM Mlekpol jest jednym z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie. W trakcie swojej ponad 40-letniej historii Spółdzielnia stała się liderem w branży, między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych procesów produkcyjnych z wykorzystaniem osiągnięć współczesnej nauki i technologii.
Początki Spółdzielni to zakład mleczarski w Grajewie, w którym obecnie również znajduje się główna siedziba firmy. Jego budowę rozpoczęto w 1976 roku, natomiast Spółdzielnię założono 4 lata później, a pierwsze mleko do przerobu w Grajewie popłynęło w lipcu 1982 roku. SM Mlekpol ma ogromne poszanowanie dla tradycji wytwarzania żywności, czerpie z bogactwa regionów, a surowiec pozyskuje od polskich rolników. W 2021 oraz 2023 roku skupiono rekordową liczbę ponad 2 mld litrów mleka, co daje przeszło 5,5 milionów litrów pozyskanych dziennie od dostawców-członków Spółdzielni.
Mlekpol jako pierwszy w Polsce wprowadził na rynek mleko UHT (1995 rok) i w oparciu o nie rozwinął produkcję szerokiej gamy artykułów mleczarskich. Spółdzielnia stworzyła wiele silnych marek – obecnie aż 5 z nich znajduje się na liście najcenniejszych marek w Polsce według magazynu „Forbes”. Cieszą się one także rosnącą popularnością w ponad 100 krajach na całym świecie. Taką marką jest Łaciate, która przez blisko 30 lat obecności na rynku zbudowała wśród konsumentów niezachwiane zaufanie. Za wyjątkowy i naturalny smak produktów, wytwarzanych wyłącznie z polskiego mleka, wysoko cenione są również inne marki Mlekpolu, takie jak: Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz, Maślanka Mrągowska i Białe.
Przyjęta strategia rynkowa oraz podnoszenie poziomu jakości w każdym obszarze działalności sprawiły, że Spółdzielnia wielokrotnie była nagradzana w prestiżowych ogólnopolskich konkursach, rankingach branżowych i konsumenckich. Powodem do dumy jest uzyskana przez SM Mlekpol w 2021 roku Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii „Narodowy Sukces”. Kapituła konkursu doceniła wpływ Spółdzielni, zarządzanej wówczas przez Edmunda Borawskiego (Prezesa Zarządu w latach 1982 – 2022), na rozwój polskiego mleczarstwa, a tym samym na promocję regionów, w których zlokalizowane są jej zakłady produkcyjne.
Mlekpol jest także liderem zielonej transformacji w swojej branży. W 2023 roku otrzymał tytuł Ekoinwestora w Przemyśle Spożywczym za budowę biogazowni przy zakładowej oczyszczalni ścieków w Grajewie. W 2024 roku inwestycja ta została ponownie wyróżniona w konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
W 2022 roku Mlekpol uzyskał Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Laur „Najlepszym z Najlepszych” (kat. Gospodarka).
Natomiast nowoczesna inwestycja uruchomiona w 2020 roku, czyli innowacyjny Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie – został nagrodzony w konkursie na innowacje techniczne i technologiczne w mleczarstwie podczas XIV Euroforum Polskiego Mleczarstwa. SM Mlekpol jest także laureatem „Nagrody Gospodarczej Żagle Warmii i Mazur”. Celem tego wyróżnienia jest uhonorowanie firm z ugruntowaną pozycją na rynku, które znacząco przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie lokalnej społeczności.
Jednak SM Mlekpol tworzą przede wszystkim ludzie, którzy stanowią jej największy kapitał, siłę i przyszłość. Do Spółdzielni należy blisko 8000 rolników oraz około 3000 osób zatrudnionych w 14 zakładach na terenie całej Polski. Nowoczesne systemy zarządzania zasobami ludzkimi, inwestycja w kadry i pozyskiwanie wyspecjalizowanych pracowników sprawiają, że zespół złożony jest z profesjonalistów, których cechują zaangażowanie i pasja oraz bogate doświadczenie w branży. Spółdzielnia może się też pochwalić wysokim miejscu w rankingu 50 najlepszych pracodawców tygodnika „Wprost”. Dostawcy surowca swoją wiedzę z zakresu rolnictwa czerpią przede wszystkim z własnych doświadczeń – są bowiem mieszkańcami regionów, gdzie piękna tradycja mleczarstwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Artykuł sponsorowany