„Lipcowi`45” – w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej

25855b4fde4f9364a2dfd33a69287c5a

Instytut Pileckiego Augustów

Augustów

Mieszkańcy Augustowa, młodzież oraz pracownicy Instytutu Pileckiego przypominają o ofiarach Obławy Augustowskiej. W mieście trwa festiwal Lipcowi`45.

To już trzecia edycja wydarzenia, które zaistniało z inicjatywy Instytutu Pileckiego.

Aleksandra Czeropska z Instytutu Pileckiego w Augustowie

W tym roku Lipcowi`45, to koncert podczas którego wystąpili Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski i inne gwiazdy polskiej muzyki. Ale również piknik edukacyjny, spacery z przewodnikiem oraz przygotowana przez młodzież gra miejska.

Kulminacja festiwalu to piątek 12 lipca. Jest to Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Obława Augustowska to jedna z największych, do końca niewyjaśnionych, tragedii w powojennej historii Polski.

W lipcu 1945 roku na terenach Augustowszczyzny i Sejneńszczyzny aresztowano i wywieziono w nieznane miejsce co najmniej 600 osób. Ich los i miejsce pochówku wciąż pozostają nieznane.
Dr Łukasz Faszcza z Instytutu Pileckiego w Augustowie.

Część zatrzymanych wróciła po przesłuchaniach do domu. Jednak wielu zostało aresztowanych a następnie zamordowanych.

Oficjalnie nie jest znana pełna liczba ofiar Obławy Augustowskiej, ponieważ aresztowania w ramach całej operacji prowadzone były również na Grodzieńszczyźnie.

Groby ofiar, zdaniem historyków, znajdują się prawdopodobnie na Białorusi, niedaleko miejscowości Kalety. Są też hipotezy, że część osób mogła być zamordowana w miejscowości Naumowicze.

Tożsamość ofiar obławy w naszym regionie znamy dzięki determinacji członków Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Stowarzyszenie to powstało w latach 80-tych i przyczyniło się również do upamiętnienia ofiar sowieckiego mordu.

Program wydarzenia:

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA!

SOBOTA 6 LIPCA
Cykl wydarzeń rozpoczniemy od koncertu LIPCOWI’45, który odbędzie się na Błoniach nad rzeką Nettą już w sobotę 6 lipca o 20:30!
Tym razem opowiemy o Obławie za pomocą już istniejących piosenek z historii polskiej muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach, wykonanych przez duety artystów różnych pokoleń. Na plenerowej scenie na błoniach Netty wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski, Skubas, Zalia, Dawid Tyszkowski, Michał DIMoN Jastrzębski, Wiktoria Zwolińska, Ugorna, a także Marika, Natalia Nykiel i Robert Cichy.

NIEDZIELA 7 LIPCA
W niedzielę 7 lipca, zapraszamy wszystkich do udziału w pikniku edukacyjnym – nie zabraknie m.in. stanowisk historyczno-edukacyjnych, warsztatów rzemiosła dla dzieci i młodzieży, plenerowego pokazu starych pojazdów, księgarni Instytutu Pileckiego, a także wielu innych atrakcji!

PONIEDZIAŁEK 8 LIPCA
W poniedziałek 8 lipca, na tarasie widokowym nad jeziorem Necko, odbędzie się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie „Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna” wraz z uroczystym wręczeniem nagród laureatom.

WTOREK 9 LIPCA
We wtorek 9 lipca zapraszamy do wspólnych śpiewanek patriotycznych w sercu miasta na Rynku Zygmunta Augusta! Wystąpi Zespół Tańca Ludowego Bystry.

ŚRODA 10 LIPCA
W środę 10 lipca o 17:00 Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza wszystkich do udziału w grze terenowej „Zaginieni bez wieści”, prowadzonej szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską. Wieczorową porą zapraszamy wszystkich na plenerowy pokaz filmu „To był lipiec 1945”. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny z reżyserem filmu oraz zaproszonymi gośćmi.

CZWARTEK 11 LIPCA
W czwartek 11 lipca odbędzie się spacer z przewodnikiem pt. „Augustów w XX wieku” – w trakcie spaceru dr Łukasz Faszcza opowie o historii miasta i regionu w kontekście XX wieku.

PIĄTEK 12 LIPCA
12 lipca, w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystych obchodach 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
Tegoroczna inauguracja odbędzie się na terenie powstającego Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, a jej najważniejszą częścią będzie VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im twarze i imiona”, na które zapraszają organizatorzy – Klub Historyczny im. AK w Augustowie oraz Augustowskie Placówki Kultury.
Uroczystość uświetni występ Łukasza Karaudy z grupy Mazowsze, który swoim repertuarem nawiąże do tematyki patriotycznej. Całość zostanie zwieńczona Mszą Świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

Exit mobile version