Podlaskie
Tradycyjnie, w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wspominamy osoby, które pożegnaliśmy w mijającym roku. Wspominamy osoby związane z regionem, znane z anteny Radia 5 i swojej działalności.
JAKUB MIKOŁAJCZUK
11 stycznia, w wieku 41 lat zmarł Jakub Mikołajczuk, suwalski dziennikarz. Z mediami związany był niemal całe życie. Pracował w Radiu 5, TV Suwałki, TVP Białystok, Galerii Andrzeja Strumiłły, a od 2018 roku Studiu Suwałki Polskiego Radia Białystok.
JERZY PACIUKANIS
19 stycznia, w wieku stu lat, zmarł Jerzy Paciukanis, najstarszy suwalski druh OSP. Jerzy Paciukanis całe życie poświęcił strażackiej służbie w OSP, do której, jako 18-latek, wstąpił w 1941 roku. Przez lata uczestniczył w akcjach ratunkowych, a następnie aktywnie działał w strukturach OSP na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Pracował na rzecz powołania i uczestniczył w tworzeniu większości z działających na Suwalszczyźnie jednostek OSP. Za swoją działalność wielokrotnie odznaczany. W sumie z OSP związany był 82 lata.
FABIAN DANIŁOWICZ
26 lutego, w wieku 96 lat zmarł Fabian Daniłowicz, jeden z ostatnich żołnierzy podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie. Urodził się 23 czerwca 1927 r. w Kierzku w powiecie suwalskim. Swoje życie zawodowe związał z lasem. Całe życie pracował jako gajowy i leśniczy w suwalskich leśnictwach. O 1943 roku był żołnierzem AK-WIN. We wrześniu 1946 roku został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku został skazany na 10 lat więzienia oraz utratę praw obywatelskich i honorowych na 5 lat. W 1957 r. został ,,oczyszczony”, a wyrok został unieważniono w 1989 r. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Inspektorat w Suwałkach.
MARIA CHWALIBÓG
15 marca, w wieku 91 lat zmarła Maria Chwalibóg, aktorka teatralna i filmowa. Była członkiem Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. Zagrała ponad 80 ról, zdobyła szereg nagród i wyróżnień. Jej pierwszym mężem był aktor Andrzej Kopiczyński, słynny „czterdziestolatek”.
JACEK ZIELIŃSKI
7 maja, w wieku 77 lat zmarł Jacek Zieliński, członek zespołu Skaldowie i autor muzyki do hymnu Suwałk. Wspólnie z córką wykonał pierwszą, najbardziej znaną wersję hymnu „Suwałki moje miasto”, do którego słowa napisał pochodzący z Suwałk Leszek Aleksander Moczulski. Hymn Suwałk z muzyką Jacka Zielińskiego miał swoją premierę w 2007 roku podczas Dni Suwałk. Wykonał go zespół Skaldowie. Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 roku w Krakowie. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był wszechstronnie utalentowanym artystą, występował zarówno jako wokalista, trębacz, skrzypek, jak i aranżer. Od roku 1965 był członkiem zespołu Skaldowie, współpracował z Piwnicą pod Baranami.
JAROSŁAW JUTKIEWICZ
17 sierpnia, po ciężkiej chorobie, w wieku 74 lat zmarł Jarosław Jutkiewicz, działacz sportowy i trener Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Sportowego Hańcza Suwałki. Jarosław Jutkiewicz był nauczycielem, a przede wszystkim trenerem młodych lekkoatletów. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Suwałk – Włócznię Jaćwingów. Przyznana ona została za całokształt działalności na rzecz sportu w mieście.
TOMASZ KUBASZEWSKI
1 października, w wieku 61 lat zmarł Tomasz Kubaszewski, suwalski dziennikarz. Tomasz Kubaszewski swoje życie pracował w suwalskich mediach. Był redaktorem wielu miejscowych tytułów prasowych, a w ostatnich latach szefem Studia Suwałki Radia Białystok. Miesiąc przed śmiercią wykryto u niego poważną chorobę. Zmarł niespodziewanie. To co w komentarzach podkreślało wielu znajomych i przyjaciół zmarłego to jego odwaga, bezkompromisowość i wnikliwość.