Ełk z talarem, których w Polsce znaleziono tylko cztery egzemplarze

g g

Ełk

Największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku ponownie w centrum uwagi. 18 grudnia w tutejszym muzeum odbył się wernisaż wystawy „Skarb z ulicy Głównej 2.0”. To ciąg dalszy niezwykłego odkrycia, którego 4 lata temu dokonali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Jaćwież“.

Niemal 700 monet z XVII wieku zostało oczyszczonych, zakonserwowanych i zbadanych. Tymi pracami z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk kierował dr Grzegorz Śnieżko. Mówi, że są tu unikaty.

Oczyszczone monety oglądali przybyli na wernisaż. Jak mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta, ten skarb z pewnością będzie w przyszłości źródłem wiedzy o Ełku dla wielu kolejnych pokoleń mieszkańców i turystów.

Warto dodać, że powstała także monografia poświęcona ełckiemu skarbowi, a stanowiące go monety wraz z opisem oglądać można również na stronie internetowej ełckiego muzeum. Postępy badań nad 680 monetami mają efekty w drugiej odsłonie wystawy im poświęconej. Czy można spodziewać się wersji „3.0”?

Mówi Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Wystawę można zwiedzać do 30 marca 2025 roku.

Exit mobile version