Likwidujemy „białe plamy” – wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska w Białymstoku

80ccfff8 4297 413d ac4c a8f0c20f09f8

PUW

region

W 69 gminach w województwie podlaskim wciąż nie ma miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat – mówił wojewoda podlaski na konferencji prasowej poświęconej rządowym programom pomocy rodzicom, ale też samorządom w opiece nad najmłodszymi.

„Aktywny Maluch” czy  „Rodzic Plus” – to programy skierowane do rodziców. Dopłaty do pobytu maluchów w żłobku, czy pieniądze na wynajęcie dziennego opiekuna pozwolą wrócić rodzicom najmłodszych dzieci do pracy.

Państwo dofinansowuje też pomoc dla wcześniaków i tych maluchów, które musiały na początku życia długo przebywać w szpitalu. Tu tydzień temu ruszył program dodatkowych urlopów i dodatków dla rodziców, które mają zrekompensować stracony czas.

Rząd dofinansowuje też tworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

– Dzięki tym pieniądzom „białe plamy” w naszym województwie wkrótce powinny zniknąć – podkreślał Jacek Brzozowski.

Oprócz tworzenia miejsc opieki rząd dofinansowuje budowę placów zabaw dla najmłodszych. To program „Aktywne Place Zabaw” i „Aktywny opiekun”.  Tu do wydania w województwie podlaskim jest ponad 170 milionów złotych.

Program realizowany jest w całej Polsce.

– To rekordowe dofinansowanie – mówi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Na realizację programu „Aktywne Place Zabaw” w tym, roku w naszym województwie do gmin trafiło już 195 mln zł ze środków Funduszu Pracy.

Dofinansowanie otrzymały między innymi gminy: Grajewo, Sokoły, Mielnik, Suwałki, Sejny i Augustów.

W ramach programu Aktywny Dzienny Opiekun, po 300 tys. zł. otrzymały podlaskie gminy: Jasionówka, Rudka i Puńsk.  Pieniądze przeznaczone są na stworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, których do tej pory w tych gminach nie było.

Exit mobile version