Sejny
Królowa Bona odwiedziła w weekend (12-13.06) Sejny. Chodzi o drugą edycję wydarzenia „Uczta u królowej Bony”, przypominającego związki pochodzącej z Włoch monarchini z Sejneńszczyzną.
O idei wydarzenia opowiada Urszula Szyryńska z Fundacji Klucz, pomysłodawczyni i organizatorka imprezy.
Pierwszym punktem było rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych „Sejneńszczyzna – nasza mała ojczyzna w Województwie Podlaskim”.
Głównym tematem tegorocznej edycji był taniec renesansowy. Warsztaty poprowadził Teatr Tańca Historycznego Sarabanda, który odegrał również spektakl „Każdy może być kowalem własnego losu”. W piątek po zmroku odbył się też pokaz tańca z ogniami. Imprezie towarzyszył konkurs na najlepszą suknię z epoki.
W roli królowej Bony wystąpiła Magdalena Zielińska-John z Fundacji Żywej Historii Hanza, rekonstruktorka historyczna.
Partnerem strategicznym „Uczty u Królowej Bony” był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

