Ełk
Padają kaczki nad „bajorkiem” na osiedlu Północ II w Ełku. Służby weterynaryjne podjęły do tej pory kilkanaście sztuk martwych ptaków. Pobrano próbki i wysłano do laboratorium. Wyniki mają być znane w tym tygodniu.
Powiedział Radiu 5 zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ełku Mariusz Kasprzak.
Sytuacja nad akwenem jest ciągle monitorowana. Wiadomo, że chorują kolejne kaczki.
Niewykluczone, że ptaki dziesiątkują glony. Zły wpływ na kondycję kaczek może mieć również dokarmianie.
Jeśli okaże się, że to ptasia grypa, zostanie wyznaczony specjalny obszar. Nie będzie to jednak wiązało się z ograniczeniami dla mieszkańców. Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, mimo to służby apelują, by nie zbliżać się do martwych kaczek.
Dodaje zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jak zapewnia Mariusz Kasprzak, sytuacja nad „bajorkiem” nie ma związku z wykryciem wścieklizny u nietoperza, którego znaleziono przy ul. Wileńskiej w Ełku.
