Suwałki
Suwalscy radni nie uwzględnili petycji w sprawie 5G. Odrzucili tez petycję w sprawie likwidacji sołectwa w Dubowie I. Autor pierwszego wniosku chciał, aby samorządowcy wyrazili negatywne stanowisko wobec wdrażania nowego standardu technologii komórkowej w Suwałkach. Radni, chcąc poznać ten temat, zorganizowali spotkanie z ekspertami ministerstwa cyfryzacji. Przybyli wówczas goście twierdzili, że wokół technologii narosło wiele mitów i kłamstw. Zapewniali, że nie ma konsensusu naukowego na temat szkodliwości fal elektromagnetycznych stosowanych w telefonii. Po zasięgnięciu opinii fachowców w środę (30.09) podczas sesji radni przystąpili do głosowania. Za odrzuceniem petycji było 17 rajców, a pięcioro wstrzymało się od głosu. Ten sam los spotkał również petycję w sprawie likwidacji sołectwa w Dubowie I, chociaż w tym wypadku doszło do dłuższej dyskusji. Jacek Niedźwiedzki z ugrupowania Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska przypomniał, że w niedawnych konsultacjach społecznych większość głosujących była za likwidacją suwalskich sołectw. Zbigniew De-Mezer z klubu Łączą nas Suwałki zwrócił uwagę, że wynik konsultacji nie jest miarodajny, bo wzięło w nich udział raptem ponad 300 osób. O bliższe przyjrzenie się sprawie i wysłuchanie zdania samych mieszkańców sołectwa apelowała Mariola Karpińska z klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Opinii na temat sołectw było kilka, niemniej na koniec rajcy odrzucili wspomnianą petycję, za czym było 16 głosujących, przeciwko 3, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Ponadto radni wyrazili zgodę na używanie herbu miasta na oznakach rozpoznawczych żołnierzy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach. Jarosław Kowalewski, radny klubu Prawo i Sprawiedliwość, który zawodowo szefuje Wojskowej Komendzie Uzupełnień zapewnił samorządowców, że w razie zmiany herbu Suwałk, nie będzie potrzebna zmiana oznaki.
Rajcy, ze względu na złą kondycję, pozbawili statusu pomnika wierzbę przy ulicy Bakałarzewskiej, a kilkunastu innym drzewom ten status nadali. Część podjętych uchwał dotyczyła planów zagospodarowania przestrzennego terenu, między innymi obszaru przy zalewie Arkadia. Samorządowcy dopuścili możliwość przekształcenia funkcji miejscowego budynku z hotelowej na mieszkalną, zobowiązując jednocześnie właściciela do zadbania o miejsca parkingowe. Ze względów ostrożności spowodowanych zakażeniami koronawirusem, radni obradowali zdalnie, za pośrednictwem sieci. Przypomnijmy, że zakażenie potwierdzono u Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk, Wiesława Stelmacha, skarbnika miasta oraz kierowcy prezydenta.