Wagi przydatne w przemyśle i branży magazynowej

wagi

Wiele firm w codziennej pracy wykorzystuje urządzenia pomiarowe, jakimi są wagi. Co warto wiedzieć o sprzęcie i jak dostosować go do potrzeb przedsiębiorstwa?

Wagi, kojarzone są głównie jako urządzenia do pomiaru ciężaru ciała i produktów spożywczych w sklepie. Wspomniane zastosowania znajdują się w milionach domów i tysiącach obiektów handlowych. Wagi są często kluczowym narzędziem w branży przemysłowej i magazynowej. Od nich może zależeć bezpieczeństwo transportu (szczególnie lotniczego) oraz poprawność zamówienia. Prowadząc działalność w sektorze produkcyjnym czy przeładunkowo-magazynowym, warto zaopatrzyć się w dobre wagi.

Przemysł, niekoniecznie ciężki

Wagi przemysłowe to rozwiązania, które trafią do osiedlowego sklepu, hurtowni, a nawet na pocztę. Poza nimi znajdziemy również sprzęty, które jak choćby wagi hakowe udźwigną ciężar do 250 ton. Gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami, umiejscowić można „paleciaki” z wbudowaną wagą. Bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia zważenie przewożonego towaru. Dzięki temu przed samym załadunkiem, a nawet w obecności odbierającego towar klienta, można potwierdzić ciężar zamówienia.

Hurtownie budowlane lub sprzedawcy metali kolorowych docenią zalety wagi płozowej. Dzięki niej zważysz długie przedmioty, które ciężko ułożyć na klasycznej szali. Płozy rozstawia się nawet do 5 m, co daje duże pole manewru. Rozpiętość wag jest na tyle duża, że znajdziesz rozwiązania ze skalą pomiaru nawet do 3 ton. W mniejszych biznesach przydatne będą wagi stołowe, magazynowe, a także liczące. Ten ostatni wariant to praktyczne rozwiązanie np. w sklepach metalowych. Gdy klient zażyczy sobie 221 sztuk gwoździ, to dzięki zaprogramowanym ustawieniom ciężaru pojedynczej sztuki, sprzedawca szybko przygotuje zamówienie.

Magazynowanie, przeładunek i transport

Przez magazyny każdego dnia przerzucane są tony towarów. Nie zawsze to wyłącznie duże gabaryty. Część z nich to mniejsze przesyłki, które rozdziela się na jeszcze mniejsze części, przepakowuje i wysłana do odbiorców docelowych. Do tego rodzaju zadań przydają się wagi magazynowe. Urządzenia można łatwo dostosować według skali pomiaru, funkcjonalności i gabarytów. Dla mniejszych przesyłek wystarczy urządzenie obsługujące np. do 10 kg. Z kolei, gdy najczęściej pracujemy z obciążeniami do 100 kg, warto zdecydować się na sprzęt ze skalą do 150 kg.

Obecnie dostępne urządzenia elektroniczne są bardzo dokładne, a działka elementarna, czyli dopuszczalny margines błędu, jest dostosowana do zakresu pomiaru. Oznacza to, że wraz ze wzrostem maksymalnego ciężaru, szczegółowość pomiaru się zmniejsza. Dla porównania: działka elementarna dla wagi o maksymalnym udźwigu 30 kg, wynosić będzie 10 g (gram), z kolei dla maksymalnego udźwigu 300 kg, będzie to 100 g. Zwykle, w magazynach nie jest potrzebna aptekarska precyzja, a więc wspomniane wartości są nieznaczne i świadczą o precyzji wagi.

Dobrze, gdy przedsiębiorcy szukający odpowiedniej wagi, dostosują jej funkcjonalność do potrzeb konkretnego stanowiska. W przypadku obsługi niewielkich ciężarów wystarczy mała skala, np. do 100 kg, gdyż urządzenie z maksimum na poziomie 2 ton, nie będzie w pełni wykorzystywało swojego potencjału. Wybór wagi ma duże znaczenie na sprawne funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Warto postawić na sprzęt wysokiej jakości, który przez długi czas będzie pracował niezawodnie. Daje to oszczędność czasu i ogranicza ryzyko pomyłek, co często wiąże się z kwestiami finansowymi. Dlatego dobra waga to ważne urządzenie dla kluczowych procesów w branży przemysłowej i magazynowej.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version