Jak wybrać krzesło dla dziecka?

krzeslo

W ostatnim roku z powodu pandemii i związanego z nią lockdownu, nasze mieszkania i domy musiały zamienić się w sale lekcyjne i biura. Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze na home office, a nasze pociechy na edukacji zdalnej. Jakie krzesło wybrać dla dziecka, by nie nabawiło się problemów z kręgosłupem?

Wielogodzinne siedzenie przy biurku wiąże się z korzystaniem z krzesła lub fotela. Dopiero teraz tak naprawdę możemy przekonać się, jak ważne jest wygodne krzesło, jeśli chcemy uniknąć bólu kręgosłupa na wszystkich odcinkach i bólu głowy. Dlatego nie wystarczy przystawić do biurka pierwszego lepszego krzesła, które znajdziemy w mieszkaniu. Warto zainwestować w wygodny i ergonomiczny (czyli dostosowany do potrzeb użytkownika, w przypadku krzeseł są to głównie potrzeby naszego kręgosłupa) fotel. Szczególnie potrzebują go najmłodsi domownicy.

Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego krzesła dla dziecka?

Obecnie nasze dzieci, czy tego chcemy czy nie, są zmuszone do wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Nie jest to naturalna, fizjologiczna pozycja kręgosłupa – mięśnie się spinają, a kręgosłup jest paradoksalnie bardziej obciążony niż w pozycji stojącej. To sprawia, że garbimy się i odczuwamy coraz większe dolegliwości bólowe. Szczególnie narażone na nie są dzieci, które wciąż rosną i ich kręgosłup cały czas się rozwija. Dlatego tak ważne jest dopasowanie krzesła. Na to zaś składają się dwa czynniki: możliwość regulacji fotela i odpowiednie siedzisko.

Czytaj więcej o tym, jakie wybrać krzesło dla dziecka: https://www.ergoexpert.pl/blog/jak-wybrac-krzeslo-dla-dziecka-2/

Krzesło dla dziecka – jakiej wysokości?

Przy wyborze krzesła biurowego należy przyjąć generalną zasadę – im więcej można w nim regulować, tym lepiej. Regulacja krzesła jest szczególnie istotna w przypadku dzieci, które przecież szybko rosną, więc zmieniają się też ich potrzeby związane z wysokością oparcia i siedziska. Dlatego pierwszym i najważniejszym elementem, który powinien podlegać regulacji, jest wysokość krzesła. Przyjmuje się, że dla dzieci o wzroście do 95 cm optymalne siedzisko ma 20 cm, dla wzrostu 116 cm siedzisko powinno znajdować się na wysokości 26 cm. 4 cm więcej we wzroście dziecka (120 cm) to odpowiednio 4 cm wyższe siedzisko (31 cm). Dla najwyższych dzieci, o wzroście do 142 cm, siedzisko powinno być na wysokości 35 cm. Regulacja wysokości krzesła pozwoli więc uniknąć kupowania tego mebla co kilka lat, wraz z rozwojem dziecka.

Krzesło dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Oprócz regulacji wysokości, krzesła dla dziecka powinny mieć możliwość regulacji podłokietników i pochylenia oparcia. Podłokietniki są bardzo ważnym elementem ergonomii krzesła. Zapewnione przez ten element podparcie ręki na długości od łokcia do dłoni pozwala odpocząć rękom podczas przerwy w pisaniu, zachować odpowiednią postawę i chroni dziecko przed garbieniem się.

Równie ważne jest pochylenie oparcia, które umożliwia efektywne i przynoszące odpoczynek przerwy w pracy (np. między kolejnymi lekcjami).

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version