Przywracają tradycje Nocy Kupały

kupala5

region

Samorządy Suwalszczyzny przywracają tradycje Nocy Świętojańskiej, pierwotnej, słowiańskiej Nocy Kupały. W minioną niedzielę (20.06) na Nocy Kupały bawili się w Sobolewie mieszkańcy gminy Suwałki i przyjezdni.

W środę (23.06) w wigilię dnia św. Jana na bulwarach zapłonie sobótkowe ognisko, będzie koncert pieśni suwalskich, puszczanie wianków i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Człowiek i rzeka”. W piątek (25.06) o 18.00 odbędzie się „XVII Palinocka nad Rospudą” w Raczkach. W programie warsztaty wicia wianków i konkurs na najpiękniejszy wianek, potańcówka z Kapelą Batareja, pokaz grupy ogniowej Czupacabra, obrzęd „Komum ja kwiateczki rwała” i korowód z pochodniami nad Rospudę.

Natomiast w sobotę (26.06) obchody Nocy Świętojańskiej organizują gminy Bakałarzewo i Giby. W Bakałarzewie nad jeziorem Sumowo między innymi pokaz tańca z ogniem. Natomiast w Gibach przy ognisku zagrają na gitarach i zaśpiewają Grzegorz Kucharzewski, Grzegorz Gołębiewski i Piotr Łagodzic. Początek o 18.00.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Było świętem miłości, płodności, radości, zdrowia oraz urodzaju. Dziewczęta wróżyły sobie wówczas, czy i kiedy wyjdą za mąż. Używały do tego puszczanych na wodę wianków z ziół i kwiatów z wplecionym w nie łuczywem. Kościół katolicki zasymilował sobótkowe obchody i włączył do oficjalnego kalendarza świąt chrześcijańskich jako Noc Świętojańską, czyli wigilię święta Jana Chrzciciela.

Exit mobile version