Wigry
Nowo wyremontowane eremy w pokamedulskim klasztorze w Wigrach uroczyście otworzył i poświęcił w środę (30.06) ksiądz biskup ełcki Jerzy Mazur.
W uroczystości uczestniczył między innymi Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Jarosław Zieliński – poseł Prawa i Sprawiedliwości, Artur Kosicki – marszałek województwa podlaskiego, lokalni samorządowcy, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych.
Prace w górnych eremach, czyli domkach, w których mieszkali zakonnicy, zakończono już kilka miesięcy temu. Pod eremami przygotowano sale wystawowe z obrazami z plenerów malarskich i zdjęciową. Na zwiedzających czeka też odnowiona wieża. Prace remontowe trwały od lipca 2018 roku. Remont pochłonął około 20 milionów złotych, z czego większość stanowiło unijne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecny na otwarciu wicepremier Piotr Glińsk zaczął od podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do remontu klasztoru, na czele z księdzem proboszczem Jackiem Nogowskim. Jak mówił, wiarygodność i ciężka praca wykonawców są bardzo ważne. Dodał, że ministerstwo kultury w ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowało ponad 200 projektów z dofinansowaniem środków unijnych, a dzięki powstrzymaniu mafii VAT-owskich resort ma więcej pieniędzy.
Wcześniej, dzięki dofinansowaniu kwotą 10 milionów złotych ze środków wojewódzkich, wyremontowano Dom Królewski i Kaplicę Kanclerską. Teraz na remont czekają dolne eremy klasztoru. Ksiądz biskup Jerzy Mazur dziękował wszystkim zaangażowanym w remont za pomoc. Nie krył, że Kościołowi trudno byłoby z samych ofiar odrestaurować obiekt.
Remontowany od kilku lat obiekt nazywany jest architektoniczną perłą Suwalszczyzny. Zespół poklasztorny stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych północno-wschodniej Polski. Historia obiektu jako klasztoru związanego z kamedułami zaczyna się w drugiej połowie XVII wieku. Na przestrzeni ponad 300 lat obiekt był niszczony i odbudowywany. Po 1990 roku spotykali się tutaj kilkakrotnie przywódcy Polski i Litwy, a w 1999 roku, od trudów pielgrzymki odpoczywał papież Jan Paweł II. Znaczenie zabytkowego miejsca podkreślał w swoim wystąpieniu Jarosław Zieliński, poseł PiS.