warmińsko-mazurskie
100 kontroli legalności zatrudnienia przeprowadzili w minionym półroczu warmińsko-mazurscy pogranicznicy. Branże, w których stwierdzono nieprawidłowości to gastronomia, budownictwo, usługi, przetwórstwo i produkcja.
– Sprawdzono 1 400 osób, a kontrole wykazały, że 116 powierzono pracę nielegalnie – poinformowała Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Proceder nielegalnego zatrudnienia dotyczy w większości obywateli Ukrainy, ale także Białorusi, Gruzji, Bangladeszu, Indii, Uzbekistanu, Nepalu czy Indonezji.
Na czym polegały nieprawidłowości popełniane przez pracodawców?
– To przede wszystkim zatrudnianie obcokrajowców bez odpowiedniego zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia umów w formie pisemnej – wyjaśnia Mirosława Aleksandrowicz.
Wśród niedopatrzeń jest również to, że przedsiębiorcy nie wywiązują się z obowiązku informacyjnego wobec urzędów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy. Przypadki nielegalnego powierzania pracy cudzoziemcom wykryto w powiecie ełckim, a także mrągowskim, ostródzkim, działdowskim, kętrzyńskim, iławskim, szczycieńskim oraz w stolicy województwa – w powiecie olsztyńskim.
Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 29 wniosków o ukaranie pracodawców. Nałożyli też 65 grzywien na łączną kwotę 20 500 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 114 tys. zł.