Ile godzin powinno się spać?

sen

Na temat idealnej długości snu powstało już bardzo wiele teorii, z czego nie wszystkie zyskały poparcie naukowe. Najczęściej można spotkać się z twierdzeniem, że optymalna długość snu dla większości ludzi wynosi 8 godzin, jednak czy wartość ta nie powinna zależeć od indywidualnych cech i potrzeb? Warto pamiętać także, że jakość snu zależy nie tylko od jego długości – są w stanie wpłynąć na nią nawet takie czynniki, jak wygodna pościel, cicha sypialnia, czy chroniące przed zabrudzeniami narzuty na łóżko.

Czy to prawda, że każdemu wystarczy 8 godzin snu?

Optymalna ilość snu dla większości ludzi rzeczywiście oscyluje w okolicach 8 godzin, jednak nie zawsze wynosi dokładnie tyle. Wiele zależy od konkretnej osoby, jej nawyków, stylu życia, wieku i indywidualnych potrzeb. Zanim spróbuje się narzucić sobie samemu ściśle określone ramy czasowe snu, warto poznać potrzeby własnego organizmu. Odpowiednia ilość snu dla osób dorosłych mieści się w granicach między 7 a 9 godzin. Dla samego siebie można spróbować spać 7, 8, a następnie 9 godzin dzień po dniu i przekonać się, po jakim czasie jest się najbardziej wypoczętym.
Potrzebną ilość snu określa się głównie ze względu na wiek. Najwięcej powinny spać małe dzieci, a szczególnie niemowlęta, które mogą przesypiać większość dnia. Podczas snu mózg maluszka niezwykle intensywnie się rozwija, dlatego odpowiedni odpoczynek jest w tym okresie życia niezwykle ważny. Kiedy dziecko dorasta, z roku na rok potrzebuje nieco mniej snu – po skończeniu trzeciego roku życia może to być już tylko 10 godzin na dobę. Nastolatki śpią podobnie jak dorośli – może wystarczyć im już 8 godzin snu, choć znajdą się wśród nich tacy, którzy będą potrzebować 10 godzin. Osoby dorosłe powinny spać od 7 do 9 godzin, zmienia się to dopiero po skończeniu 65 roku życia, kiedy granica ta zawęża się o godzinę – osobom starszym wystarcza zwykle do 8 godzin odpoczynku.

Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może być szkodliwy

O tym, że zbyt krótki sen może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie, wiedzą właściwie wszyscy. Przebudzenie po takiej nocy bywa trudne, pościel zdaje się niemal przyciągać, od rana czuje się rozdrażnienie i trudno o chęć do działania. Śpiąc zbyt mało, osłabia się własną pamięć, umiejętność podejmowania decyzji, czy motywację do pracy. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, przez zbyt małą ilość snu organizm staje się dodatkowo narażony na choroby krążenia, cukrzycę, a nawet depresję.
Jak pokazują liczne badania, zbyt długi sen również może mieć negatywne konsekwencje odczuwalne w samopoczuciu. Po przespaniu zbyt wielu godzin zwykle trudno jest się podnieść z łóżka. Mogłoby się wydawać, że powinno się przecież być ponadprzeciętnie wyspanym, jednak w rzeczywistości nie trudno o uczucie zmęczenia i braku chęci. Zbyt długi sen utrudnia utrzymanie stałego rytmu dobowego, a gdy staje się czymś regularnym, podobnie jak w przypadku zbyt małej ilości snu, zwiększa ryzyko pojawienia się różnych schorzeń.

Jak zadbać o swój sen?

Na sen i jego jakość ma wpływ bardzo wiele czynników. Nad większością z nich można przejąć kontrolę, dbając o stałe godziny pójścia do łóżka, zaciemnioną i wyciszoną sypialnię, albo lekką kolację kilka godzin przed snem. Wieczorem zaleca się unikanie kofeiny, która pobudza i utrudnia zasypianie, a także alkoholu, który, choć może przyspieszyć zaśnięcie, sprawia, że sen jest płytki. Na godzinę przed snem warto także zrezygnować z ekranów, w tym smartfona, tabletu, komputera, czy telewizora, ponieważ docierające od nich niebieskie światło rozbudza i hamuje produkcje melatoniny.
W trosce o własny sen nie można zapomnieć także o wygodzie sypialni. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materaca, który będzie w stanie właściwie podeprzeć kręgosłup. Istotna jest także pościel, najlepiej wykonana z naturalnych materiałów takich jak bawełna, która przepuszcza powietrze i jednocześnie przyjemnie otula. Żeby pościel zawsze pozostawała czysta, rano warto nałożyć na łóżko narzuty, które ochronią ją przed wszelkimi drobnymi zabrudzeniami powstałymi za dnia.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version