Jak w czasie pandemii znaleźć pracę w Białymstoku?
Stolica województwa podlaskiego to miejsce, gdzie wzrok kieruje wielu poszukujących pracy mieszkańców regionu. Są wśród nich suwalczanie, augustowianie, osoby z Sejn. Białystok jest najbliższym, dużym miastem oferującym szersze perspektywy zawodowe, różnorodność branż, a co za tym idzie szansę na wymarzoną pracę. Stopa bezrobocia na koniec czerwca tego roku w Białymstoku wyniosła niespełna siedem procent, czyli około pół procenta mniej niż w całym województwie. W mieście jest zarejestrowanych dziewięć tysięcy bezrobotnych. To dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Jednocześnie w mieście działa kilka tysięcy firm i około dwudziestu tysięcy podmiotów indywidualnych i spółek cywilnych. Oferują zatrudnienie od prac sezonowych, poprzez gastronomię, budowlankę, przemysł, handel, administrację i prace biurowe. Spektrum oczekiwań też jest szerokie, od niewykwalifikowanych pracowników, poprzez kierowców, osoby z wykształceniem zawodowym, po wysoko wykwalifikowanych w swoich dziedzinach specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.
Jak szukać pracy w Białymstoku?
Myśląc o poszukiwaniu zatrudnienia w białostockich warunkach warto się do tego przygotować. Podstawy to idealnie opracowane dokumenty aplikacyjne i rekonesans przed ewentualnym spotkaniem z rekruterem. Dobrze jest, jeśli rozmowę poprzedzi zdobycie informacji o ewentualnym pracodawcy, jego handlowej lub usługowej ofercie. Zanim do tego dojdzie trzeba dotrzeć do pracodawcy aktualnie poszukującego pracowników. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju portale. Są nie tylko bazą ofert ale narzędziem pozwalającym określić nasze preferencje zawodowe i warunki, jakich oczekujemy. Pozwalają z góry oznaczyć poszukiwaną formę zatrudnienia, rodzaj etatu i preferowaną wysokość wynagrodzenia. To doskonały filtr pozwalający na uniknięcie wertowania niesatysfakcjonujących propozycji. Jednak nie każda oferta spełniająca nasze wytyczne to dobra praca. Białystok, to jednak miasto oferujące obecnie tak dużo różnorodnych ofert, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Portal zawiera też opinie pracowników o pracodawcach, które są najrzetelniejszym źródłem wiedzy o potencjalnym miejscu zatrudnienia i oferowanych w nim warunkach. Mnogość opinii pozwala wyrobić swoje zdanie i obiektywnie ocenić, czy rozważane miejsce jest tym, w którym chcemy spędzać większość czasu i związać swoją karierę zawodową.
Warto poświęcić trochę czasu.
Trzeba zaznaczyć, że poszukiwanie nowej pracy w Białymstoku może być dosyć czasochłonne. Mnogość ofert wcale nie gwarantuje szybkiego efektu w postaci podpisania umowy i zatrudnienia. Warto uzbroić się w cierpliwość i racjonalnie ocenić swoje umiejętności i kompetencje. Nie należy też zrażać się pierwszymi odmowami i wykluczać ponowną aplikację w to samo miejsce, jeśli spełnia ono nasze oczekiwania. Natomiast jeśli na rynku pracy brakuje wymarzonych ofert, warto na bieżąco śledzić portale branżowe z ogłoszeniami. Sytuacja jest dynamiczna, co zresztą cechuje większe ośrodki miejskie.