Nowy rok szkolny: szczepienia uczniów i zmiany w maturach

I LO Elk czerwony

I Liceum Ogólnokształcące w Ełku (Radio 5, zdj. ilustracyjne)

Ełk

Ostatnie dni dzielą uczniów od powrotu do szkół. Nauka prowadzona będzie na zasadach sprzed pandemii, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. To oznacza częste wietrzenie sal, stosowanie dezynfekcji i noszenie maseczek w częściach wspólnych – na korytarzach i w szatniach.

Ełcki „czerwony” ogólniak zamówił już pakiety bezpieczeństwa, które trafią do placówki za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego. Znajdą się w nich maseczki, jednorazowe rękawiczki, płyny antybakteryjne i dwie wiszące stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury.

Takie wsparcie zapewniają Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Łącznie na doposażenie placówek edukacyjnych w całym kraju w stacje do dezynfekcji, termometry i środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, płyny antybakteryjne) przeznaczono 100 milionów złotych.

A jak będzie wyglądało powitanie uczniów w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku? Jak odpowiada Robert Hoffmann, dyrektor szkoły, starsi uczniowie o godzinie 09.00 spotkają się w klasach z wychowawcami. Godzinę później ci, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole średniej, uczestniczyć będą w rozpoczęciu nowego roku na sali gimnastycznej.

 

To, czy punkty szczepień przeciw COVID-19 pojawią się w szkołach średnich w powiecie ełckim uzależnione będzie od liczby chętnych do przyjęcia zastrzyku.

Jak mówi Radiu 5 starosta ełcki Marek Chojnowski, starostwo jest w stałym kontakcie ze Szpitalem Miejskim „Pro-Medica” w Ełku. Jeżeli zajdzie taka konieczność, zespół szczepienny przyjedzie do konkretnej placówki i przeprowadzi w niej akcję szczepień wśród osób zainteresowanych.

Starosta zwraca też uwagę na fakt, że niektóre państwa, przyjmujące uczniów na praktyki, wymagają certyfikatów szczepień. To, jak mówi, może skłonić część młodzieży do podjęcia decyzji o zaszczepieniu się.

 

Szczepienia uczniów przeciwko koronawirusowi w szkołach mają ruszyć w trzecim tygodniu września. To niejedyna nowość w tym roku szkolnym. Zmiany czekają też przyszłych maturzystów.

Każdy z nich zobowiązany będzie do zdawania jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wynik nie będzie miał jednak wpływu na zdawalność. Wystarczy, że uczeń podejdzie do testu. Wymogi dotyczące pozostałych przedmiotów pozostaną niezmienne. Absolwent szkoły średniej będzie mógł cieszyć się zdaną maturą, jeśli z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym osiągnie co najmniej 30% punktów.

Robert Hoffmann mówi, że w nadchodzącym roku, podobnie jak w tym i dwa lata temu, matura pozbawiona będzie części ustnej.

 

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja. Naukę w szkołach średnich w całym kraju rozpocznie w tym roku ponad 1,5 miliona uczniów.

W Ełku dwie placówki prowadzone przez powiat zainaugurują nowy rok szkolny pod kierownictwem nowych dyrektorów. Zespołem Szkół nr 1 pokieruje od 1 września Jolanta Agata Opaluch. Nowym dyrektorem Zespołu Szkół nr 6 został Sylwester Leszek Chyliński, który dotychczas pełnił obowiązki szefa tej placówki.

Exit mobile version