Rootkit – czym jest i jak sobie z nim radzić?

laptop

on computer working from home

Podejrzewasz, że Twój komputer został zainfekowany rootkitami? Dowiedz się, czym dokładnie są i jak działają rootkity – pozbądź się problemu!

Internet dostarcza nam wartościowej rozrywki i jest źródłem informacji na praktycznie każdy temat. Niestety, korzystając z sieci, jesteśmy też narażeni na szkodliwe działania cyberprzestępców. Jednym z narzędzi hakerów, dzięki któremu mogą dostać się do naszego komputera, jest rootkit. Jak usunąć tego typu oprogramowanie z komputera? Jak skutecznie chronić się przed rootkitami?

Co to jest rootkit? Złośliwe oprogramowanie typu malware

Wiele osób zupełnie nie wie, czym tak właściwie jest rootkit. To rodzaj złośliwego oprogramowania, dzięki któremu cyberprzestępcy mogą zdobyć uprawnienia administracyjne do naszego komputera (oczywiście bez naszej wiedzy i zgody). Rootkity mogą zawierać wiele mniejszych narzędzi, takich jak np. spyware, keyloggery czy programy do kradzieży haseł. Są w stanie ułatwić rozprzestrzenianie się innych programów z kategorii malware, a także udostępnić wszystkie wrażliwe dane użytkownika przechowywane w komputerze.
W opinii ekspertów rootkit to jedno z najgroźniejszych złośliwych oprogramowań, jakie może zainfekować urządzenie. Może wyrządzić wiele szkód, często jest trudne do zlokalizowania i usunięcia. Jak więc pozbyć się tego problemu?

Rootkit – jak rozpoznać, że komputer został zainfekowany?

Niestety, obecność rootkitów jest niezauważalna z punktu widzenia użytkownika komputera – to złośliwe oprogramowanie typu malware nie daje żadnych widocznych objawów. Potęgą rootkitów jest doskonały kamuflaż. Najłatwiej sprawdzić, czy mamy do czynienia z tym problemem, skanując komputer (większość antywirusów jest w stanie zawiesić działanie rootkitów).
Jak rootkit może dostać się do systemu operacyjnego komputera? Np. poprzez zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, niebezpieczne linki na stronach WWW. Inna okazja do przeprowadzenia ataku oprogramowania typu rootkit to korzystanie przez użytkownika z zainfekowanego nośnika USB (np. w pracy, na uczelni czy w bibliotece). Pendrive i dyski zewnętrzne to typowi „nosiciele” rootkitów. W przypadku urządzeń mobilnych, często rootkity dostają się poprzez instalację aplikacji z nieznanego źródła.

Jak skutecznie usunąć rootkit z komputera? Praktyczne porady

Chcąc uniemożliwić cyberprzestępcom korzystanie ze zdalnej kontroli naszego komputera, w pierwszej kolejności musimy odciąć dostęp do sieci – tj. odłączyć Internet, aby uniemożliwić ewentualną kradzież danych (transfer). Warto też zainwestować w dobry program antywirusowy. Na rynku istnieją wyspecjalizowane narzędzia do usuwania rootkitów, np. TDSSKiller Kaspersky, Sophos Anti-Rootkit lub AVG Anti-Rootkit Free.
Jeśli doszło do poważnych szkód, konieczna może okazać się ponowna instalacja systemu operacyjnego (czasami to jedyne wyjście).

Jak chronić się przed rootkitami i innego rodzaju złośliwym oprogramowaniem?

Znacznie łatwiej zapobiegać zainfekowaniu komputera rootkitami niż je usunąć. Z tego względu warto pamiętać, aby nigdy nie otwierać podejrzanych załączników z wiadomości e-mail. Nie pobierajmy też oprogramowania i aplikacji z niepewnych źródeł. Dobrą praktyką jest regularne skanowanie systemu operacyjnego pod kątem rootkitów i aktualizacja zabezpieczeń. Co jeszcze? Nie korzystajmy z obcych dysków zewnętrznych i pendrive’ów.
Starajmy się pobierać programy dedykowane ochronie komputera bezpośrednio ze strony producenta. Informacje dotyczące najlepszych antywirusów sprawdzimy w bezpieczny sposób za pośrednictwem internetu światłowodowego w ofercie UPC (warto wybrać pakiet, który zawiera TV i internet). Należy wspomnieć, że skomplikowana konstrukcja światłowodu czyni go znacznie bardziej odpornym na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne czy zakłócenia elektromagnetyczne. Wybierając światłowód, możemy też korzystać z wysokiego poziomu bezpieczeństwa przesyłania danych. Sprawdź ofertę TV + Interent na stronie: https://www.upc.pl/pakiety/telewizja-internet/

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version