Rękusy, Mrozy Wielkie
Nowa rzeczywistość zawita 1 września do Szkoły Podstawowej w Rękusach w gminie Ełk. Placówka została przekształcona w szkołę społeczną. Jej organem prowadzącym nie będzie już gmina, a Ogólnopolski Operator Oświaty. Fundacja prowadzi ponad 50 podobnych placówek edukacyjnych w całej Polsce.
Karol Marchel, konsultant wójta gminy Ełk ds. edukacji zapewnia, że szkoła w Rękusach jest gotowa na nowy rok szkolny – z kompletną kadrą i nowymi propozycjami zajęć dodatkowych dla uczniów.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Zmienił się organ prowadzący, czyli zmienił się płatnik, w związku z tym z nauczycielami, z pracownikami została rozwiązana umowa o pracę, ale też każdy z nich otrzymał nową propozycję pracy. Zmienia się forma zatrudnienia, bo w tej szkole nie obowiązuje Karta Nauczyciela, więc każdy w swojej wolności podjął decyzję. Część nauczycieli została, część odeszła, ale od 1 września jest pełna kadra – mówi Marchel.
Zmiany w statucie placówki mają zaowocować szerszą ofertą edukacyjną. Uczniowie każdej z klas będą mieli dwie dodatkowe godziny języka angielskiego.
– Dzieci otrzymają też możliwość udziału w różnych zajęciach pozalekcyjnych, zgodnie ze swoimi potrzebami, zgodnie z tym, co zostanie zdiagnozowane na początku roku szkolnego – mówi Karol Marchel.
Przy szkole działać będzie punkt przedszkolny, zapewniający najmłodszym opiekę do godziny 18.00. Do takiej samej pory pracować będzie przyszkolna świetlica.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Samorząd gminy Ełk zabiegał też o podobne zmiany w funkcjonowaniu innej placówki – Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich. W tym przypadku minister edukacji nie dał magistratowi zielonego światła. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem 5 dyrektor szkoły Katarzyna Podbielska, od września działać będą w takiej formie, jak dotychczas.
Gmina nie zamierza jednak zrezygnować z planów.
Na sesji 6 sierpnia radni ponownie przegłosowali uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Mrozach Wielkich. To pierwszy krok w stronę jej przekształcenia. Poprzednim razem taką samą uchwałę zakwestionowało kuratorium oświaty w Olsztynie. Gmina złożyła zażalenie na tę decyzję do Ministerstwa Edukacji i Nauki.