Ełk
20 osób zaszczepiło się dziś (23.08) do godziny 14.00 w nowo otwartym mobilnym punkcie w Ełku. Szczepionkę uodparniającą na COVID-19 pierwsi chętni przyjęli jeszcze przed godziną 09.00. Zastrzyki wykonują ratownicy medyczni ze szpitala Pro-Medica.
Przed zabiegiem można zasięgnąć porady medyka na temat korzyści szczepienia, ale też przeciwwskazań i ewentualnych skutków ubocznych.
Marek Gajda, kierownik Działu Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego miejskiego szpitala przyznaje, że zainteresowani mają sporo pytań.
Reporterka Radia 5 po godzinie 14.00 śledziła pracę mobilnego punktu, zlokalizowanego przy ulicy Piłsudskiego w dawnej siedzibie straży pożarnej.
W tym czasie na szczepienie przeciwko koronawirusowi zgłosiło się pięć osób. Co je do tego skłoniło?
Punkt działać będzie od poniedziałku do piątku od 09.00 do 15.00. Zgłosić się można „z marszu”, bez wcześniejszej rejestracji.
Marek Gajda podkreśla, że na miejscu można też nieodpłatnie uzyskać Unijny Certyfikat COVID.
Lokalizacja mobilnego punktu w samym centrum Ełku ma ułatwić dostęp do szczepień wszystkim zainteresowanym. Władze miasta pozytywnie oceniają funkcjonowanie podobnego miejsca na miejskiej targowicy.
– Tam mamy około setki zaszczepionych każdej niedzieli – mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.
Wiceprezydent dodaje, że poddanie się szczepieniu powinno być dobrowolną decyzją każdego z mieszkańców.
– My jako samorząd jesteśmy od tego, żeby stwarzać warunki dla tych osób, które są chętne – zaznacza.
W Ełku w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi jest w tej chwili niecałe 40 procent mieszkańców.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Jak wylicza ratownik medyczny Marek Gajda, to między innymi niektóre choroby przewlekłe.
Mobilność punktu przy ulicy Piłsudskiego oznacza, że będzie mógł zostać z łatwością przeniesiony.
Jak powiedział w rozmowie z Radiem 5 Artur Urbański, magistrat będzie śledzić zainteresowanie szczepieniami i – w razie potrzeby – punkt trafi w inne miejsce na mapie miasta lub powiatu.