Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce pozornie jest prostym procesem. W internecie możemy natknąć się na stwierdzenie, że całość trwa nie dłużej niż kwadrans i… może to być prawda, jeżeli wcześniej jednak odpowiednio się do tego przygotujemy. Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć osoba, która zakłada własną działalność, jest wybór formy opodatkowania. Dziś pomożemy rozstrzygnąć, która z nich okaże się najbardziej odpowiednia dla Twojego nowego biznesu.
Formy opodatkowania w Polsce
W polskim systemie podatkowym mamy do czynienia z czterema formami opodatkowania – najczęściej wybieraną z nich jest skala podatkowa (tzw. zasady ogólne). Kolejną, uproszczoną opcją, jest podatek liniowy. Dalej przedsiębiorcy mają do wyboru ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.
Skala podatkowa (zasady ogólne)
W tym wariancie przedsiębiorca płaci podatek dochodowy w wysokości 17% osiągniętych dochodów do momentu, w którym nie przekroczy pierwszego progu podatkowego.
Próg podatkowy wyznacza kwotę dochodu (w skali roku) powyżej której obowiązuje wyższe opodatkowanie. Obecnie kwota ta wynosi 85 528 zł netto. Na każdą złotówkę zarobioną powyżej tej kwoty zostanie nałożony 32-procentowy podatek.
Warto pamiętać, że od podatku dochodowego można jeszcze odjąć kwotę zmniejszającą podatek.
Podatek liniowy
Zasada działania podatku liniowego jest bardzo prosta – niezależnie, jak dużo dochodu przynosi nasza firma, zapłacimy podatek w wysokości 19%. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, których przychody przekraczają 85 528 zł netto w skali roku – im więcej powyżej tej kwoty zarabiasz, tym więcej zyskujesz na podatku liniowym w stosunku do skali podatkowej.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Dwie wymienione wcześniej metody rozliczania charakteryzują się tym, że uwzględniają zarówno przychody, jak i koszty w działalności firmy. Im mniejszy dochód (przychód minus koszty), tym mniejszy podatek.Ryczałt ewidencjonowany działa inaczej – w tym wariancie znaczenie mają jedynie przychody i to od nich zapłacimy podatek, niezależnie od tego, jakie koszty zanotujemy w danym okresie rozliczeniowym.
Ryczałt to najlepsza opcja dla firm, które w ramach prowadzonej działalności nie ponoszą żadnych kosztów, odnotowują bardzo niewielkie lub nieregularne koszty. Stawka podatku dochodowego w takim przypadku może wynieść od 2 do 17 procent, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
Karta podatkowa
Ostatnia dostępna forma opodatkowania jest jednocześnie najprostszą z wymienionych. Przedsiębiorcy rozliczający się kartą podatkową odprowadzają podatek równej wysokości niezależnie od tego, czy i jaki osiągnęli dochód. Wysokość podatku na kolejne dwanaście miesięcy ustala urząd skarbowy, informując o tym przedsiębiorcę na samym początku roku podatkowego.
Choć prosta w rozliczeniach, karta podatkowa ma swoje ograniczenia: przedsiębiorca chcący z niej skorzystać musi prowadzić firmę w Polsce i złożyć odpowiedni wniosek. Co więcej, nie każdy rodzaj firmy może skorzystać z tej formy rozliczania. Obecnie możliwość taka przysługuje firmom działającym w jednym z dwunastu wymienionych obszarów:
– działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa,
– handel detaliczny żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi i kwiatami,
– handel detaliczny artykułami nieżywnościowymi,
– gastronomia,
– usługi transportowe,
– usługi rozrywkowe,
– sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach,
– wolne zawody ochrony zdrowia (położna, pielęgniarka, lekarz)
– usługi weterynaryjne
– opieka domowa nad dziećmi i osobami chorymi,
– usługi edukacyjne,
– usługi osób fizycznych wymienione w art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dowiedz się więcej na temat form opodatkowania na https://pragmago.pl/porada/formy-opodatkowania-w-polsce/
Artykuł sponsorowany