Do czego służą przekaźniki półprzewodnikowe?

przekaznik

W elektryce przekaźnik to nieskomplikowane urządzenie przełączające. Jego głównym zadaniem jest automatyczne zamykanie i otwieranie zestawu styków między dwoma obwodami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje przekaźników – przekaźniki półprzewodnikowe i przekaźniki mechaniczne. Dowiedz się więcej na temat tych pierwszych.

Czym są przekaźniki półprzewodnikowe i czym różnią się od mechanicznych?

Przekaźniki półprzewodnikowe pod względem działania nie różnią się zbytnio od przekaźników mechanicznych. Główne różnice dostrzegalne są jednak w ich budowie. Przekaźniki mechaniczne mają ruchome styki, których brakuje w przekaźnikach półprzewodnikowych. Dzięki temu nie ulegają fizycznemu zużyciu.

Na jakiej zasadzie działają przekaźniki półprzewodnikowe?

Przekaźniki półprzewodnikowe wykorzystują półprzewodnikowe elementy przełączające, w tym:
– tyrystory,
– symistory (triaki)
– tranzystory,
– diody.

W celu izolacji sygnałów wejściowych oraz wyjściowych przekaźniki półprzewodnikowe wykorzystują transoptory, zwane również optoizolatorami. Ich zadaniem jest zmiana sygnałów elektrycznych w sygnały optyczne. Pozwala to na całkowite wyizolowanie sygnałów wejściowych i wyjściowych jednoczesnym przekazaniu ich z dużą prędkością.

 W jakim celu stosuje się przekaźniki półprzewodnikowe?

Głównym celem stosowania przekaźników półprzewodnikowych jest sterowanie obciążeniem prądowym.

Znajdują one szerokie zastosowanie w bardzo różnorodnych zastosowaniach, w tym w:
– robotyce,
– urządzeniach gospodarstwa domowego,
– sprzęcie medycznym,
– sterowaniu silnikami i kontrolerami.

Zalety korzystania z przekaźników półprzewodnikowych

Zastanawiasz się, dlaczego warto zastąpić przekaźniki mechaniczne przekaźnikami półprzewodnikowymi? Oba te przekaźniki cechują się szerokim zakresem potencjalnych zastosowań, ale znacząco różnią się pod względem technologii.

Długoterminowa oszczędność

Choć przekaźniki półprzewodnikowe są zauważalnie droższe od przekaźników mechanicznych, gwarantują długoterminową oszczędność.

Dzięki większej trwałości i niezawodności przekaźniki półprzewodnikowe w dłuższej perspektywie okazują się bardziej opłacalne. Nie będziesz musiał ich serwisować ani wymieniać ruchomych części, jak ma to miejsce w przypadku standardowych przekaźników mechanicznych.

Trwałość i niezawodność

Przekaźniki półprzewodnikowe są odporne na zanieczyszczenia oraz wstrząsy. Wyróżniają się wysoką trwałością i niezawodnością.

Przekaźniki półprzewodnikowe składają się z półprzewodników. Nie nastąpi w nich więc erozja styków spowodowaną ciągłym przełączaniem. Swobodnie możesz wykonać nieograniczoną liczbę operacji przełączania.

Szeroki wybór produktów

W sklepie tme.eu znajdziesz szeroki wybór przekaźników półprzewodnikowych wysokiej jakości, w tym:
– przekaźniki SSR jednofazowe,
– przekaźniki SSR trójfazowe,
– przekaźniki SSR stałoprądowe.

Dobierz odpowiedni przekaźnik półprzewodnikowy i ciesz się przełączaniem z dużą prędkością i wysoką częstotliwością oraz brakiem hałasu w czasie wykonywania operacji.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version