Każde mieszkanie może być narażone na różne zdarzenia losowe, ale i na negatywne działanie osób trzecich. Podpowiadamy, co przydarza się najczęściej właścicielom i najemcom mieszkań, a także jak się przed tym zabezpieczyć.
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Gdy w końcu do tego dochodzi, część właścicieli lokali mieszkalnych boi się, że mogą zdarzyć się różne szkody, które albo zniszczą dorobek ich życia, albo co najmniej spowodują kosztowne straty. Zamiast jednak żyć w niepewności i strachu, lepiej odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie i nie chodzi tu jedynie o nowe zamki czy solidne drzwi antywłamaniowe.
Najczęstsze szkody w mieszkaniu
Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodami, trzeba wiedzieć, co zagraża naszemu lokalowi mieszkalnemu. Jedne zdarzenia występują częściej, inne rzadziej, co nie znaczy, że mogą spowodować mniejsze szkody.
Zdecydowanie najczęstszą szkodą w mieszkaniu jest zalanie. Wystarczy przeciek z pralki lub zmywarki, żeby pomieszczenie wypełniło się wodą, a nierzadko dociera ona także do innych części mieszkania. Przeciek może nastąpić również z nieszczelnej rury albo z uszkodzonego zaworu. Bez względu na źródło problemu często kończy się podobnie: zniszczone meble, podłogi i dywany, uszkodzenie znajdujących się na podłodze sprzętów. To jednak nie wszystko, ponieważ może dojść również do zalania sąsiadów i tym samym do spowodowania poważnych uszkodzeń w ich mieszkaniu, nie wspominając już o zniszczeniu wartościowych rzeczy (np. antyków).
Nierzadko zdarzają się także przepięcia spowodowane uderzeniem pioruna. Wtedy narażone są oczywiście sprzęty elektroniczne podłączone do sieci elektrycznej. Gdy nie ma nas wtedy w domu, nie mamy nawet możliwości odłączenia ich od gniazdka elektrycznego. Inny żywioł, który coraz częściej powoduje szkody, to silny wiatr. Może dojść wtedy na przykład do uszkodzenia okien lub elementów elewacji.
Kolejny problem, z którym musi się borykać nierzadko właściciel mieszkania, to kradzież z włamaniem. W takim przypadku mogą się pojawić bardzo duże straty materialne, a do tego pojawia się uczucie zagrożenia, znika komfort przebywania w zaciszu własnego mieszkania.
Często w mieszkaniach dochodzi również do stłuczenia szklanych elementów. Dotyczy to zarówno szyb w oknach i drzwiach, jak i luster, szklanych ozdób, a nawet sprzętów z elementami szklanymi.
Jak zabezpieczyć się przed szkodami?
Szkody mogą przytrafić się każdemu, ale nie oznacza, to, że właściciele mieszkań nie mogę ograniczać ich skutków. Przede wszystkim należy zadbać o dobre wyposażenie lokalu mieszkalnego w obszarze bezpieczeństwa. Przydadzą się na pewno solidne drzwi antywłamaniowe i patentowe zamki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również system alarmowy z czujkami w oknach i drzwiach. Warto zadbać także o zabezpieczenie przeciw wyciekowi gazu lub przed czadem. Wystarczy umieścić w mieszkaniu odpowiednie czujniki, które włączą alarm w chwili pojawienia się zagrożenia. Sprzęt elektroniczny można zabezpieczyć, zasilając go przez dobrej klasy listwy antyprzepięciowe. Do tego nie można zapominać o regularnych przeglądach różnych instalacji (np. gazowej).
Skutecznym sposobem na ograniczenie skutków szkód, które mogą się wydarzyć w mieszkaniu, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania. Takie polisy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2020 roku nasi rodacy wykupili ubezpieczenia majątkowe, do których należy właśnie ubezpieczenie mieszkania, na łączną kwotę 19,3 mld zł, gdy 10 lat wcześniej ta kwota kształtowała się na poziomie 10 mld zł.
Jak znaleźć dobre ubezpieczenie mieszkania?
Wybierając ubezpieczenie mieszkania, należy dobrać taki zakres ochrony, jaki uznamy za najlepszy w naszej sytuacji. Już w podstawowej opcji można otrzymać ochronę w zakresie wielu zdarzeń losowych jak na przykład pożar, zalanie, zwarcie elektryczne, uderzenie pioruna, kradzież z włamaniem, rabunek itd. Należy pamiętać, że można ubezpieczyć zarówno rzeczy nieruchome (np. ściany, podłogi), jak i rzeczy ruchome (np. meble, sprzęt elektroniczny). Warto jednak zastanowić się nad rozszerzeniem podstawowej polisy o dodatkowe ryzyka (np. powódź, wandalizm), a także o OC mieszkania obejmujące szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku użytkowania mieszkania, ale dotyczące także zdarzeń poza mieszkaniem. Gdy chcemy być pewni, że mamy najszerszy możliwy zakres ochrony, warto wykupić polisę All Risk. Należy jednak pamiętać, że im więcej ryzyk obejmuje polisa, tym wyższa jej cena. Można jednak sobie z tym poradzić.
– Gdy wybieramy ubezpieczenie mieszkania, nie powinniśmy się kierować przede wszystkim ceną. Może się bowiem zdarzyć, że wybierzemy polisę, która nie daje nam odpowiedniego zakresu ochrony – zauważa ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Nie oznacza to jednak, że nie ma szansy kupić ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie chroniącego nasze mieszanie w szerokim zakresie. Wymaga to jedna przejrzenia wielu ofert ubezpieczycieli. Najłatwiej można to zrobić, korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy tylko dostęp do Internetu. Po wpisaniu podstawowych danych do formularza porównywarka wyświetli nawet kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia mieszkania – dodaje ekspert.
Uważaj na wykluczenia!
Za każdym razem, gdy wybieramy ubezpieczenie, należy zapoznać się z jego OWU. Jednym z ważniejszych fragmentów tego dokumentu jest sekcja z listą wykluczeń. Trzeba się z nią dokładnie zapoznać. Właśnie tam znajdują się informacje, jakie zdarzenia nie podlegają wypłacie odszkodowania oraz określono, co jest dokładnie rozumiane przez różne rodzaje szkód.
Każde mieszkanie jest narażone na różne szkody. Nie zawsze jesteśmy w stanie zupełnie je wyeliminować. Warto jednak zrobić wszystko, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia i ograniczyć szkody z nimi związane. Jednym z rozwiązań jest dobre ubezpieczenie mieszkania.