Kredyt hipoteczny na zakup domu i nie tylko

kredyt

Ceny nieruchomości biją kolejne rekordy, przez co młodym ludziom trudno jest odłożyć odpowiednią sumę na zakup własnego domu. Mieszkania i domy coraz częściej są kupowane na kredyty hipoteczne, które są alternatywą dla zakupów gotówkowych. Co powinno się wiedzieć na temat kredytów hipotecznych? Kto i kiedy może z nich skorzystać?

Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny może zaciągnąć każda pełnoletnia osoba, która wykaże odpowiednio wysoką zdolność kredytową. W celu zawarcia umowy kredytu konieczne jest posiadanie stałego źródła dochodów. Może to być wynagrodzenie z umowy o pracę lub dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej. Im więcej zarabia się miesięcznie, tym większe kredyty hipoteczne (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne) oferują banki.

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, jednocześnie powinno się mieć niskie zobowiązania kredytowe. Jeśli jest się nadmiernie zadłużonym, uzyskanie finansowania zakupu domu w banku będzie niemożliwe. Podobne problemy pojawią się w przypadku, gdy osoba wnioskująca o kredyt na dom, płaci wysokie alimenty na dzieci lub rodziców.

Udzielenie kredytu na zakup domu jest zależne również od wieku kredytobiorcy. Osoby w wieku powyżej 50-60 lat mają niższą zdolność kredytową ze względu na niższe dochody po przejściu na emeryturę. Okres spłaty kredytu w ich przypadku powinien przypadać na czas przed planowanym przejściem na emeryturę.

Co można sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego?

W umowie kredytowej zaznacza się, na jaki cel zaciąga się zobowiązanie. Może to być zarówno zakup, jak i budowa własnego domu. Kredytobiorca może zdecydować się na kupno mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, budowę domu, zakup domu lub wykupienie lokalu spółdzielczego. W każdym z tych przypadków może skorzystać z finansowania kredytem hipotecznym.

Jeśli zdolność kredytowa klienta banku jest odpowiednio wysoka, wraz z kredytem hipotecznym może zaciągnąć pożyczkę na remont. Oprocentowanie kredytu i pożyczki będzie w takim przypadku uśrednione. Pożyczka stanie się dzięki temu znacznie tańsza niż standardowy kredyt gotówkowy. Całkowita kwota kredytu hipotecznego może być natomiast zwiększona o ewentualne koszty około kredytowe i ubezpieczenie.

Jak przygotować się do podpisania umowy kredytu hipotecznego?

Przed podpisaniem umowy kredytowej powinno się dokładnie przeczytać wszystkie strony dokumentu. Uwagę powinna zwrócić przede wszystkim rzeczywista roczna stopa oprocentowania, gdyż to właśnie od niej zależy całkowity koszt kredytu. Im niższe RRSO, tym lepiej. W przypadku kredytów hipotecznych nawet 0,5% różnicy sprawia, że oszczędza się w ciągu kilkunastu lat co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie opłaty zostały doliczone do kwoty kredytu. Banki pobierają opłaty za ubezpieczenie nieruchomości, prowizję oraz dokonanie wyceny nieruchomości.

W czasie zapoznawania się z umową powinno się również zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Znajdują się w niej informacje na temat ewentualnych opłat, związanych z wcześniejszą spłatą kredytu, bądź zmianą warunków umowy. Tabela zawiera także dane o kosztach, które są naliczane, jeżeli kredytobiorca spóźni się z płatnością raty.

Co ważne, przed podpisaniem umowy kredytowej wskazane jest wykonanie kilku symulacji rat kredytu w przypadku podniesienia stóp procentowych. Symulacje przestawiają, w jaki sposób wzrosną raty hipoteczne, jeśli stopy będą wyższe dwukrotnie itp. Kredytobiorca zyskuje dzięki temu świadomość, jakich kosztów powinien spodziewać się w przypadku zmiany sytuacji gospodarczej w kraju.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version