Ełk
Około trzech tysięcy ognisk COVID-19 występuje w tej chwili w Polsce. Prawie dwa tysiące to te zlokalizowane w szkołach. W ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło prawie 800 pacjentów zakażonych koronawirusem. O aktualnej sytuacji epidemicznej mówił dziś (16.11), w podełckim magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W placówkach szpitalnych w całym kraju zabezpieczonych jest około 20 tysięcy łóżek covidowych, ale – jak podkreślił wiceszef resortu zdrowia – baza jest regularnie zwiększana.
– Czas wakacyjny wykorzystaliśmy do tego, żeby uzupełniać zapasy, żeby robić listy sprzętu, który jest niezbędny w poszczególnych szpitalach
– zaznaczył podczas konferencji prasowej Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Od początku epidemii Agencja przekazała do szpitali w całym kraju ponad 7 tysięcy respiratorów, 25 tomografów komputerowych, 115 aparatów RTG, 241 aparatów EKG i 85 aparatów USG, a także ponad 7 tysięcy łóżek. Instytucja zaopatruje personel placówek również w środki ochrony osobistej. Dotąd do szpitali przetransportowano: 700 milionów maseczek, 300 milionów rękawiczek, 25 milionów płynów do dezynfekcji.
Zapasy są uzupełniane na bieżąco. Jak powiedział Michał Kuczmierowski, od strony sprzętowej i materiałowej Polska jest gotowa na kolejną falę zakażeń.
Wiceszef resortu zdrowia zapewniał również o wsparciu ze strony ministerstwa, które w czasie epidemii zaopatrzyło szpitale m.in. w 100 respiratorów, 550 kardiomonitorów i 330 urządzeń do kompresji klatki piersiowej. Taki sprzęt wykorzystywany jest w karetkach pogotowia, by odciążyć ratowników wykonujących masaż serca. Ministerstwo Zdrowia dofinansowuje także zakup nowych karetek. Dziś (16.11) jedna z nich trafiła do szpitala „Olmedica” w Olecku. Za wsparcie dziękowała ełcka senator Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Kopiczko.
W dzisiejszym (16.11) raporcie Ministerstwa Zdrowia znalazło się ponad 16,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. To wzrost o ponad 20 procent w porównaniu do danych z zeszłego tygodnia. Jak mówił Waldemar Kraska, widać, że czwarta fala wyhamowuje w regionach, w których do niedawna przybywało najwięcej zakażonych – w Lubelskiem i Podlaskiem.
– Z kolei widzimy, że województwo mazowieckie czy zachodniopomorskie w tej chwili także zaczynają dominować w ilości nowych przypadków
– dodał.
Wiceszef resortu zdrowia przekazał także, że na COVID-19 chorują dzieci, u których niekiedy zakażenie współistnieje z infekcją rotawirusową.
W Polsce działa aktywnie 20 szpitali tymczasowych, pięć jest pasywnych. To oznacza, że placówki zostaną uruchomione, jeśli zajdzie konieczność doraźnego zwiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.
Waldemar Kraska dodał, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ponownie ruszy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. W stolicy rośnie liczba chorych wymagających hospitalizacji.