Jakie badania wykonać, gdy często boli brzuch

badania

Shot of unhealthy young woman with stomachache leaning on the bed at home.

Ciało człowieka jest złożonym i skomplikowanym systemem, który charakteryzuje się dużą wrażliwością. Niepokojące dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas, powinny zostać rzetelnie zbadane. Lekceważenie ich może w przyszłości doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, jakie badania warto wykonać, gdy odczuwasz nawracające, uciążliwe bóle brzucha.

Ból brzucha – przyczyny i objawy

Wizyta u eksperta jest koniecznością, jeżeli dolegliwości w obrębie brzucha nie ulegają sukcesywnemu stonowaniu, zwłaszcza po użyciu leków rozkurczowych. Lekarz pierwszego kontaktu dokona wstępnej kontroli, przeprowadzi wyczerpujący wywiad, a także – w razie potrzeby, zaproponuje wizytę u odpowiedniego specjalisty.
Symptomy podrażnienia okolic brzusznych są różne i zależą od czynnika sprawczego. Zmianom ulega lokalizacja głównego źródła bólu, jego intensywność oraz regularność występowania. Na tej podstawie możliwe jest wstępne określenie podłoża niedyspozycji, a te mogą być naprawdę różnorodne. Najczęstsze przyczyny bólu brzucha oraz sposoby ich diagnozowania zostały szczegółowo opisane na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/bol-brzucha-przyczyny-objawy-badania-obrazowe/.
Warto wiedzieć, że długi okres trwania dolegliwości może wynikać z chorób przewlekłych. Są to wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe, schorzenia żołądka lub jelit, a nawet obecność pasożytów! Cierpienie nagłe, ostre i intensywne, oznacza prawdopodobnie szczególną formę urazu. Doskonałym przykładem jest silne zatrucie, pojawienie się stanu zapalnego, niedrożność w obszarze jelit lub pęknięcie śledziony.
Na tym etapie, dokładne wskazanie przyczyny problemu nie jest możliwe. Właśnie dlatego konieczne jest wykorzystanie zaawansowanej technologii.

Nowoczesne techniki w diagnostyce bólu brzucha

Istnieje kilka rodzajów badań, które rozwieją wątpliwości i pozwolą na wybór odpowiedniej metody leczenia. Są to badania obrazowe oraz badania endoskopowe.

USG jamy brzusznej

Ze względu na łatwy i szybki dostęp do badania oraz jego relatywnie niską cenę jest ono zazwyczaj zlecane jako pierwsze badanie obrazowe, wykonywane w celu ustalenia przyczyn bólu brzucha. Ten rodzaj diagnostyki jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka, gdyż wykorzystuje nieszkodliwe fale ultradźwiękowe, za pomocą których wizualizowany jest stan narządów wewnętrznych pacjenta. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, musi jednak zostać przeprowadzone przez osobę wykwalifikowaną. W efekcie lekarz może dostrzec ewentualne zmiany w położeniu i budowie narządów znajdujących się w jamie brzusznej (np. trzustki, żołądka, śledziony, wątroby), a także stwierdzić obecność torbieli, zastoju w drogach moczowych czy zmian nowotworowych.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Kolejny stopień w procesie diagnozowania przyczyn uciążliwych bóli brzucha, który wyróżnia się od USG znacznie większą dokładnością, to tomografia komputerowa jamy brzusznej. Specyfika zastosowanej technologii również jest inna, ponieważ tomografia korzysta z odkryć w sektorze promieniowania rentgenowskiego. Efektywność narzędzia została osiągnięta kosztem bezpieczeństwa, gdyż zastosowane promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla zdrowia – z tego względu do wykonania badania konieczne jest skierowanie, nie można go powtarzać zbyt często. TK jamy brzusznej zleca się zazwyczaj w sytuacji, gdy badania USG lub RTG brzucha nie dadzą jasnej odpowiedzi na to, co jest przyczyną dolegliwości, a także w nagłych sytuacjach (np. gdy pacjent trafi do szpitala z ostrym bólem brzucha lub po wypadku).

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej

Doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie pełną ochronę podczas badania. Metoda ta wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne, które nie powodują szkodliwego oddziaływania na pacjenta. Badanie można wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Ograniczeniem jest tutaj z pewnością jego wysoka cena oraz dostępność placówek, które dysponują tak zaawansowanym sprzętem. Rezonans magnetyczny to jednak najbardziej precyzyjne badanie spośród wszystkich badań obrazowych, które pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany nowotworowe w ich początkowej fazie rozwoju. Ma to niezwykłe znaczenie w przypadku dolegliwości w obrębie jamy brzusznej.

Gastroskopia

Inaczej nazywana panendoskopią. Jest to procedura medyczna z gatunku badań endoskopowych, która polega na wprowadzeniu przez usta lub nos specjalnego wziernika, za pomocą którego lekarz może ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy). Wskazaniem do wykonania gastroskopii są między innymi nawracające bóle brzucha, wymioty, nudności, zgaga, czy też problemy z przełykaniem.

Kolonoskopia

Badanie endoskopowe ukierunkowane na odcinek jelita grubego oraz odbytnicy, zalecane przede wszystkim w profilaktyce raka jelita grubego (zwłaszcza po ukończeniu 50. roku życia). Wskazaniem do badania są między innymi uciążliwe bóle brzucha, zaparcia i biegunki, krew w stolcu.
Dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza długotrwałych, nie powinno się bagatelizować. Jeśli je odczuwasz, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version