Niepełnosprawni będą się uczyć samodzielności

20211123 095039

Biała Woda/Filipów

Uroczyste otwarcie domu i mieszkania wspomaganego odbyło się we wtorek (23.11) w regionie.

Chodzi o miejsca, w których osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo mogą uczyć się samodzielnego, dojrzałego życia. Dom powstał kilka miesięcy temu w podsuwalskiej Białej Wodzie, przy Środowiskowym Domu Samopomocy, natomiast mieszkanie przed rokiem w Filipowie.

To zasługa Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach oraz miejscowych samorządów. Z powodu pandemii i obostrzeń organizatorzy zwlekali z prezentacją miejsc. Z upływem czasu zdecydowali się jednak zaprosić gości i zachowując zasady bezpieczeństwa zaprezentować oba obiekty.

Szczegóły przedstawił Krzysztof Jurewicz, przewodniczący PSONI. Jak wyjaśnił, dom w Białej Wodzie i mieszkanie w Filipowie ma przygotować osoby niepełnosprawne do dojrzałego, samodzielnego życia, kiedy zabraknie im rodziców.

Okres pobytu w domu wspomaganym to kilka miesięcy. W tym czasie niepełnosprawni mogą liczyć na wsparcie specjalistów – psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych. Przewodniczący zaznacza, że przedsięwzięcie jest zakrojone na szeroką skalę. Takich mieszkań w województwie podlaskim uruchomiono bowiem 5, a szacowany koszt całego projektu to 10 milionów złotych.

Znaczący wkład mają miejscowe samorządy. Dom w Białej Wodzie powstał w oparciu o budynek gospodarczy przekazany przez władze Gminy Suwałki. Jak mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy, samorządowi również zależy, aby osoby niepełnosprawne nabywały umiejętności, które pozwolą im na samodzielność. Stąd ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem.

Gmina Filipów na rzecz uruchomienia punktu przekazał jedno z mieszkań. Chodzi o lokal na I piętrze budynku wielorodzinnego w centrum Filipowa, składający się z salonu z aneksem kuchennym, 3 pokoi, dwóch łazienek i balkonu. Całość została gruntownie wyremontowana i zaadaptowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną w tym z zespołem Downa, zgodnie z założeniami wypracowanego Modelu. – Z lokalu korzystają 3 osoby – mówi Tomasz Rogowski, wójt Filipowa

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszeń oraz władz gmin i województwa na czele z wicemarszałek Wiesławą Burnos.

20211123 095039
Exit mobile version