Dom energooszczędny samowystarczalny – czym jest?

Zdjecie 8

Dom samowystarczalny to budynek, który może funkcjonować bez konieczności pozyskiwania energii z zewnątrz. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą korzystać z ekologicznych rozwiązań i pragną zminimalizować koszty związane z jego eksploatacją.

Czym charakteryzuje się dom samowystarczalny?

Dom samowystarczalny czerpie całą energię z odnawialnych źródeł. Do jej wytworzenia wykorzystuje promieniowanie słoneczne, wiatr lub wodę, dzięki czemu nie generuje kosztów. Także do ogrzewania domu wykorzystywane są wyłącznie źródła odnawialne. Ma to korzystny wpływ na środowisko naturalne, gdyż takie ekologiczne sposoby na ogrzewanie budynku nie generują do atmosfery szkodliwych substancji, które mogłyby ją zanieczyszczać. Do tego, aby wybudować dom energooszczędny konieczny jest wybór odpowiedniego projektu. Musi on bowiem mieć konstrukcję, która będzie ułatwiała gromadzenie energii oraz ograniczy wszelkie jej straty. Takie budynki charakteryzują się przede wszystkim prostą i nieskomplikowaną budową. Cała bryła nie posiada zbędnych elementów, a dach jedno- lub dwuspadowy nie posiada żadnych załamań, czy nietypowych połączeń. W takim domu po stronie południowej znajduje się najwięcej okien, gdyż to z ich pomocą możliwe jest kumulowanie promieniowania słonecznego. Bardzo duże znaczenie ma także zastosowanie odpowiedniej izolacji, która ograniczy przedostawanie się ciepła z wnętrza budynku.

Dom energooszczędny- co musi się w nim znaleźć?

Budując dom samowystarczalny trzeba przede wszystkim wybrać sposób, w jaki pozyskiwana będzie energia. Najczęściej są to panele fotowoltaiczne. Pozwalają one na zgromadzenie dużej ilości energii, której nadwyżkę można odsprzedać. Do zabezpieczenia domu przed ewentualnymi brakami można go wyposażyć dodatkowo w inne źródło wspomagające, takie jak elektrownia wodna czy wiatrowa. Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania.

Najlepszym sposobem jest zastosowanie pompy ciepła, która pozyskuje energię niezbędną do ogrzania budynku z wnętrza ziemi, powietrza lub wody. Użycie konkretnego rodzaju pompy zależne jest głównie od warunków panujących na obszarze, na którym stanąć ma dom energooszczędny [https://ekohub.pl/dom-energooszczedny]. Do ogrzewania wody można natomiast wykorzystać kolektory słoneczne lub kominek z płaszczem wodnym. Jest on rozwiązaniem wspomagającym wtedy, gdy nie ma odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego. Innym sposobem na ogrzewanie domu jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Metoda ta polega na pobraniu ciepła, które skumulowane jest w powietrzu znajdującym się wewnątrz budynku i wykorzystaniu go do wstępnego ogrzania powietrza, które zostaje pobrane z zewnątrz.

Dom energooszczędny. Izolacja to podstawa

Dom samowystarczalny do tego, aby spełniał swoją funkcję potrzebuje dobrej izolacji. W tym celu stosuje się odpowiednie materiały budowlane wyróżniające się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W takich budynkach stosuje się zdecydowanie grubszą izolację, która ma na celu dobrze zabezpieczyć całą konstrukcję przed nadmiernym uciekaniem ciepła. Jest to pomocne również w lecie, gdyż dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu ścian do środka budynku nie przedostaje się gorące powietrze, co zapewnia optymalną temperaturę.

Budując dom energooszczędny trzeba zadbać również o kwestie związane z odprowadzaniem nieczystości. Budowa tradycyjnego szamba nie jest możliwa, gdyż trzeba je regularnie opróżniać. Najlepszym rozwiązaniem jest przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Wykorzystują one naturalne procesy biologiczne, dzięki którym nieczystości są rozkładane do związków mineralnych w pełni bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Można bez obaw odprowadzać je do wód gruntowych, rzeki czy rowów melioracyjnych. Taka oczyszczalnia jest rozwiązaniem nie tylko przyjaznym dla środowiska, ale również opłacalnym, gdyż zwraca się już w ciągu zaledwie kilku latach.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version