Koncesja na obrót paliwami ciekłymi. Jak ją uzyskać?

zdj 1

Każda osoba prowadząca firmę, która chce handlować paliwami ciekłymi, musi uzyskać koncesję OPC wydawaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Jedynie w ten sposób można realizować sprzedaż hurtową i detaliczną paliwami ciekłymi w Polsce. Tego typu działalność jest więc dopuszczalna wyłącznie pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi, które posiadają wymagane uprawnienia. Koncesja nie jest konieczna tylko w przypadku odbiorcy końcowego, nabywającego produkt na własny użytek.

Czym jest koncesja na obrót paliwami ciekłymi?

Obowiązek posiadania koncesji OPC reguluje ustawa prawo energetyczne oraz ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Koncesja to dokument niezbędny do obrotu paliwami ciekłymi, których dokładny spis znajduje się w wykazie przygotowanym (o czym mówi Rozporządzenie Ministra Energii z 15 grudnia 2016 roku). W wykazie znajdują się m.in. konkretne półprodukty rafineryjne, benzyny lotnicze, gazy płynne LPG, benzyny ciężkie, benzyny silnikowe, oleje napędowe, czy biopaliwa płynne. Koncesja jest wydawana na podstawie odpowiedniego wniosku.
Omawiany dokument jest niezbędny zarówno do obrotu krajowego, jak i zagranicznego. Taki wymóg obejmuje również wytwarzanie, przeładowywanie, magazynowanie i dystrybucję paliw. Za to przywóz paliwa ciekłego zobowiązuje do wpisania do rejestru podmiotów przywożących według Dz. U. poz. 2039.

Cechy koncesji OPC, czyli co warto wiedzieć

Jak uzyskać koncesję OPC?

Koncesję można uzyskać składając wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki. Przy sporządzaniu wniosku warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy, np. kancelarii prawnej.
W celu uzyskania koncesji OPC trzeba spełnić odpowiednie warunki. Osoba ubiegająca się o ten dokument musi m.in. mieć możliwości techniczne gwarantujące prawidłowe wykonywanie działalności, czy dysponować niezbędnymi do tego celu środkami finansowymi.
Decyzję dotyczącą wydania koncesji wydaje Prezes URE. Czas oczekiwania wynosi od dwóch do sześciu miesięcy. Zazwyczaj jest to uzależnione od złożoności konkretnego przypadku. Jednak przy prawidłowym przygotowaniu wniosku i bieżącym dostarczaniu braków w dokumentacji, można skrócić ten okres do dwóch miesięcy.

Jak wygląda proces rozpatrywania wniosku?

Wszystko opiera się na wieloetapowym procesie rozpatrywania czy wnioskodawca spełnia wymogi formalnoprawne. Znaczenie mają takie elementy jak doświadczenie w branży, informacja o niekaralności, posiadanie odpowiednich środków finansowych, przygotowanie dobrego biznesplanu, czy opisu planowanej działalności. Część pism składa się w oryginalne, do tego wszystkie nie mogą być starsze niż trzy miesiące od daty złożenia wniosku.
Koszty urzędowe uzyskania koncesji na obrót paliwami ciekłymi to 616 zł, a w sytuacji udzielenia komuś pełnomocnictwa do tej kwoty dolicza się 17 zł. Więcej szczegółów i informacji na ten temat znajdziesz na stronie Urzędu Energetyki (URE) lub w internecie, m.in pod adresem: https://rpms.pl/koncesja-na-obrot-paliwami-cieklymi-koncesja-opc/.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version