Praca chałupnicza – czy w obecnych czasach można dorobić w domu bez używania komputera?

zdj 10

Praca chałupnicza niegdyś była bardzo popularna. Chętnie podejmowały się jej osoby, które nie mogły pracować na pełen etat lub chciały dorobić do domowego budżetu. Dzisiaj można znaleźć wiele ofert pracy chałupniczej, jednak mało kto chce przyjmować zlecenia. Czy obecnie można znaleźć uczciwe oferty pracy chałupniczej? Jeśli tak, to jakie? Jak to wyglądało kiedyś, a jak dziś?

Jak kiedyś wyglądała praca chałupnicza?

Praca chałupnicza [https://magazynprzedsiebiorcy.pl/praca-chalupnicza] polega głównie na tym, że pracodawca wybraną przez siebie metodą dostarcza materiały pracownikowi, który zazwyczaj ma określony czas na wykonanie zadania. Dawniej najpopularniejsze było składanie długopisów. Praca nie była wymagająca i nie trzeba było posiadać szczególnych zdolności manualnych. Często do części dołączana była krótka instrukcja, która pokazywała krok po kroku jak skręcić długopis. Prawda jest taka, że było to łatwe zajęcie, ale bardzo żmudne, czasochłonne i przede wszystkim mało płatne. Za jeden złożony długopis można było otrzymać średnio od kilku groszy do złotówki, w zależności od tego, ile elementów trzeba było poskładać.
Niemniej popularną pracą chałupniczą było składanie kartek okolicznościowych, kopert, ulotek, teczek, czy proporczyków. Również płaca za te przedmioty nie była porywająca, ale osoba dobrze zorganizowana i systematyczna mogła podreperować budżet.

Jak wygląda praca chałupnicza dziś?

Wiele osób myli pracę chałupniczą z pracą zdalną. Jednak do wykonywania tej pierwszej nie jest potrzebny komputer, a prawne ręce i sporo cierpliwości. Chociaż obecnie większość prac wykonują maszyny, to czasami nie jest to możliwe lub zwyczajnie nieopłacalne. W tej sytuacji pracodawca może zatrudnić tzw. chałupnika. Wbrew pozorom takich ofert pracy jest całkiem sporo. Niestety wiele z nich nie wzbudza zaufania. Przeglądając ogłoszenia, można zauważyć, że firmy oferują pracą chałupniczą pod warunkiem, że potencjalny pracownik wcześniej uiści określoną sumę pieniędzy. Na ogół są to niewielkie kwoty, lecz kto słyszał o tym, żeby to zatrudniony płacił za wykonywanie swoich obowiązków? Coś tutaj się nie zgadza. Przedsiębiorcy tłumaczą się tym, że muszą zabezpieczyć swoje materiały, w razie, gdyby pracownik ich nie zwrócił lub je zniszczył. Niewątpliwie jest to logiczne wyjaśnienie. Pomimo to czytając informacje na różnych forach, nierzadko można znaleźć wpisy osób, które zdecydowały się zapłacić za materiały, a następnie kontakt z firmą urwał się całkowicie. Rzecz jasna nie można wszystkich pracodawców od razu podejrzewać o oszustwo. Przed rozpoczęciem współpracy warto dokładnie sprawdzić firmę, chociażby po numerze REGON, czy NIP. Dobrze jest też poczytać opinie innych osób, które wcześniej wykonywały pracę chałupniczą dla danego przedsiębiorstwa.
Aktualnie oferty dotyczą składania zabawek, słuchawek, czy innych przedmiotów, szycia, wyrobu rękodzieła, czy opieki nad dziećmi.
Trzeba jednak pamiętać, że aby była to praca chałupnicza, to jej wykonywanie musi mieć miejsce w naszym domu. Nie będzie się do niej więc zaliczać roznoszenie ulotek, czy dostarczanie pizzy.

Kto może podjąć się pracy chałupniczej?

Zadając sobie pytanie, dla kogo jest praca chałupnicza, można stwierdzić, że praktycznie dla każdego. W końcu zajęcie nie wymaga od nas specjalnych kwalifikacji, czy wykształcenia, a z niektórymi zadaniami poradziłoby sobie nawet dziecko. Faktem jednak jest, że nie wszyscy sprawdzą się podczas wykonywania pracy chałupniczej. Przede wszystkim, jak wcześniej wspomniano, potrzebne są spore pokłady cierpliwości i czasu. Osoba zatrudniona na etacie i mająca dzieci na wychowaniu raczej nie znajdzie dodatkowych godzin w ciągu doby.
Co więcej, osoby nerwowe i takie, które można łatwo rozproszyć, też mogą nie podołać.
Praca chałupnicza to na pewno dobre rozwiązanie dla rodziców na urlopie wychowawczym, osób na rencie, bez wykształcenia czy niepełnosprawnych. Również pełnoletni uczniowie oraz studenci w czasie wolnym od nauki, mogą sobie w ten sposób dorobić.
Chociaż po podjęciu pracy chałupniczej nie można zarobić dużo, to zawsze jakieś dodatkowe fundusze znajdą się w portfelu. Koniecznie trzeba uważać na nieuczciwych pracodawców i nie wpłacać im pieniędzy. Żaden pracownik nie powinien płacić za to, że chce pracować nawet w domu!

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version