Konta dla młodzieży – czy rzeczywiście są tak atrakcyjne?

zdj11111111111111

Skuteczna edukacja finansowa jest niezbędna od najmłodszych lat. Dzieci powinny uczyć się, jak gromadzić oszczędności i nimi zarządzać czy samodzielnie płacić za drobne zakupy. Ważne będzie również poznanie nowoczesnej bankowości elektronicznej i licznych możliwości, które za sobą niesie. Czy konto dla młodzieży rzeczywiście jest jednak takie atrakcyjne? Przeczytaj artykuł, poznaj obowiązujące regulacje prawne i funkcje młodzieżowych rachunków bankowych oraz dowiedz się, jak założyć konto dla osoby nieletniej.

Konto dla młodych – przedział wiekowy i regulacje prawne

Osoba do 13. roku życia w Polsce nie posiada zdolności do czynności prawnych. Dziecko może jedynie zawierać umowy dotyczące drobnych bieżących spraw życia codziennego (np. kupić kanapkę w szkolnym bufecie czy książkę w księgarni). Dopiero po ukończeniu 13 lat, nastolatek zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Nadal jednak rodzic (lub inny opiekun wyznaczony przez sąd) reprezentuje go jako przedstawiciel ustawowy i podpisuje w jego imieniu wiążące umowy.
Obowiązujące regulacje dotyczą również bankowości. Zanim Twoja pociecha ukończy 13 lat, możesz otworzyć jej subkonto w swoim banku, które będzie pełniło funkcję rachunku oszczędnościowego. Konta dla młodzieży to samodzielny produkt finansowy. Daje on nastolatkowi większe możliwości i pozwala na samodzielne zarządzanie finansami. Przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdź możliwości i zasady korzystania z rachunku. Atrakcyjną ofertę dla młodych przygotował m.in. Santander Bank Polska.

Jakie funkcje spełnia takie konto?

Rachunek bankowy dla dzieci to elektroniczna portmonetka, która pozwala wygodnie odkładać oszczędności. Na takie subkonto rodzice mogą regularnie przelewać kieszonkowe, a najmłodsi pieniądze z drobnych prezentów. Zgromadzonym saldem dziecko dysponuje wspólnie z rodzicami. Obowiązuje jednak limit, tj. do 5 000 zł miesięcznie w przypadku wszystkich osób nieletnich. Na wyższe transakcje niezbędna jest zgoda sądu opiekuńczego.
Konto bankowe od 13 lat rządzi się nieco innymi prawami. Tutaj nastolatek może nie tylko bezpiecznie przechowywać odłożoną gotówkę, ale i uczyć się korzystania z możliwości, które daje bankowość elektroniczna oraz mobilna. Nieletni samodzielnie może sprawdzać saldo i historię transakcji. Rachunek pozwala również:

– wykonywać przelewy zwykłe,
– przelewy BLIK na numer telefonu,
– wypłacać gotówkę w bankomatach (za pomocą karty Visa czy Mastercard lub kodu BLIK),
– płacić za zakupy w sklepach internetowych,
– dokonywać transakcji w punktach stacjonarnych (kartą, telefonem albo zegarkiem).

Obawiasz się, że Twoja pociecha zgubi kartę? Obecnie karta debetowa coraz częściej przybiera formę mobilną i dostępna jest w aplikacji. Z kontem młodzieżowym można ją powiązać np. w Santander Bank Polska. Dzięki temu płatności zbliżeniowe nastolatek będzie mógł realizować swoim smartfonem.
Własne konto młodzieżowe to doskonały sposób na edukację finansową. Dorastający człowiek nie tylko uczy się korzystać z płatności bezgotówkowych i innych funkcji nowoczesnej bankowości, ale też pozna atrakcyjne rabaty czy promocje. Wiele banków zwraca określony procent za płatności bezgotówkowe w punktach partnerów oraz przyznaje bonusy za polecenie konta. Dobrze, gdy nastolatek samodzielnie wyszukuje takie okazje i z pomocą rodzica analizuje właściwe regulaminy, by wspólnie podjąć decyzję o ew. przystąpieniu.

Ile kosztuje prowadzenie młodzieżowego konta bankowego?

Chcesz założyć rachunek bankowy dla swojego dziecka, ale obawiasz się wysokich kosztów? Nauka zarządzania finansami wcale nie musi być droga. Większość banków nie nalicza stałych miesięcznych opłat za:

– prowadzenie rachunku,
– przelewy zwykłe i natychmiastowe w internecie,
– wypłaty gotówki z bankomatów
– płatności kodem BLIK.

Bardzo często obowiązuje również zwolnienie z opłaty za kartę płatniczą (najczęściej pod warunkiem wykonania minimum jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu). To pozwala założyć całkowicie darmowe konto w banku dla dziecka.
Niektóre rachunki dla dzieci poniżej 13. roku życia są dodatkowo oprocentowane w skali roku. To pozwala choć trochę pomnażać odkładane oszczędności.

Konto dla nieletnich – jak je założyć?

Rachunek bankowy dla osób niepełnoletnich muszą założyć rodzice lub inni opiekunowie prawni. Czasami możliwe jest samodzielne otwarcie rachunku dla młodych przez osobę powyżej 13. roku życia – wtedy bank wymaga jednak pisemnej zgody wyrażonej przez opiekuna ustawowego.
Chcesz szybko złożyć wniosek o konto młodzieżowe? Wybierz bank, który prowadzi Twój ROR i zaloguj się do bankowości elektronicznej.

Następnie:
– z oferty wybierz konto osobiste dla młodzieży,
– wpisz dane dziecka w formularz zgłoszeniowy (niezbędny jest numer PESEL dziecka),
– potwierdź tożsamość w czasie rozmowy wideo z doradcą banku – dzieci powyżej 13 lat muszą być podczas niej obecne,
– odbierz dane dostępowe do rachunku przesłane na podany nr telefonu i adres e-mail (powinny trafić do Ciebie najpóźniej po 7 dniach).

Konto bankowe dla dziecka możesz otworzyć również w placówce banku. Wtedy niezbędny będzie jednak dokument tożsamości rodzica (opiekunowie prawni wyznaczeni przez sąd muszą przedstawić dodatkowo dokument, który to potwierdza) oraz dowód osobisty dziecka z numerem PESEL. Następnie wystarczy wypełnić wniosek. Dzieci powyżej 13. roku życia podpis składają własnoręcznie. Za młodsze osoby formularz podpisuje opiekun.

Nowoczesna bankowość mobilna – odpowiedź na potrzeby młodych ludzi?

Nastolatki na pewno docenią liczne możliwości bankowości mobilnej. Wystarczy zainstalować aplikację bankową na swoim smartfonie, aby zamienić go w mobilne centrum zarządzania finansami. Sprawdzanie aktualnego salda czy wykonywanie przelewów internetowych z poziomu telefonu to jedynie wstęp do funkcjonalności popularnych wśród młodych ludzi.

Nowoczesna bankowość mobilna pozwala również korzystać m.in. z:
– Apple Pay – aplikacja na urządzenia z systemem iOS (np. iPhone czy Apple Watch), która pozwala na płatności zbliżeniowe za zakupy w sklepach oraz w internecie,
– Google Pay – aplikacja dla telefonów z systemem Android; wystarczy dodać do niej swoje karty płatnicze i lojalnościowe, aby płacić zbliżeniowo smartfonem,
– Garmin Pay – płatność smartwatch’em dla aktywnych; aplikacja działa na wszystkich modelach zegarków z systemem Android oraz iOS i pozwala płacić za zakupy w każdym sklepie akceptującym płatności zbliżeniowe,
– Fitbit Pay – portfel w zegarku lub opasce, który idealnie sprawdzi się podczas przerwy w treningu; wystarczy, że zainstalujesz aplikację w swoim telefonie, wybierzesz z listy model zegarka lub opaski, połączysz je z aplikacją i dodasz do niej numer karty płatniczej,
– BLIK – płatności zbliżeniowe za pomocą kodu BLIK w telefonie; system BLIK pozwala płacić w sklepach oraz w internecie, przelewać pieniądze na rachunek bankowy poprzez numer telefonu oraz udostępniać czeki BLIK.

Konta dla młodzieży – wstęp do dorosłości?

Konto młodzieżowe w banku to doskonała lekcja, która uczy dziecko bezpiecznego odkładania gotówki i korzystania z możliwości nowoczesnej bankowości internetowej. Własny rachunek pozwala nastolatkowi wygodnie płacić zbliżeniowo w sklepach i punktach usługowych, robić zakupy w internecie, doładować kartę komunikacji miejskiej czy zakupić bilety do kina. Dzięki temu Twoja pociecha po ukończeniu 18 lat będzie doskonale przygotowana do zarządzania swoimi finansami. Sprawdź najlepsze konta dla młodych i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version