region
Święta Bożego Narodzenia obchodzą wierni wyznania prawosławnego. Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą 13 dni później niż katolicy. Korzystają bowiem z kalendarza juliańskiego.
Prawosławna wigilia przypada 6 stycznia. Tego dnia wieczorem w cerkwi odbywają się specjalne nabożeństwa, podczas których wierni dzielą się prosforą – małym pszennym chlebkiem. Dopiero wtedy przystępuje się do jedzenia wigilijnych potraw.
Na stole nie może zabraknąć kutii. Zwyczajowo robi się ją z obtłuczonej pszenicy, słodu, maku, miodu i bakalii – różnych orzechów, rodzynków i innych dodatków. Czasem pojawia się też karp. Świętowaniu towarzyszą kolędy, ale przede wszystkim jest to czas skupienia. Później, w nocy z 6 na 7 stycznia, wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Nabożeństwa w cerkwiach prowadzone są w języku cerkiewnosłowiańskim.
Uroczystości Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Ostatni dzień – to Oddanie Święta. Prawosławna wigilia wypada 6 stycznia, święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 7 stycznia a prawosławny Nowy Rok obchodzony jest w nocy z 13 na 14 stycznia.