Wchodzą w życie zmiany w ustawie o cudzoziemcach

praca uscisk reki

(zdj. ilustracyjne)

kraj

Ułatwiona procedura legalizacji pobytu w Polsce czy krótszy czas rozpatrywania wniosków o wydanie wizy krajowej. 29 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw, które mają usprawnić postępowanie wobec osób z zagranicy.

Nowela zapewni też pracodawcom korzystniejsze warunki do zatrudniania obcokrajowców.

– Ta ustawa powinna uprościć procedury dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców, ale też ułatwić zatrudnianie cudzoziemców ze względu na to, że oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy będą przedłużone z 6 miesięcy do 24 miesięcy, co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców chcących zatrudnić cudzoziemców z sześciu państw, to jest: Białorusi, Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii

– tłumaczy Agnieszka Wilkowska-Klocek, kierownik Oddziału Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Cudzoziemcom łatwiej będzie uzyskać Kartę Polaka; będzie też więcej okoliczności, przy których zmiana posiadanego rodzaju zezwolenia nie będzie konieczna.

Zmiany mają sprawić, że zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce będzie dla obcokrajowców prostsze, a dla urzędów sprawniejsze.

– Jeżeli chodzi o samą legalizację pobytu, obecnie od cudzoziemców będziemy wymagać znacznie mniej dokumentów, co też powinno ułatwić procedury zarówno klientowi cudzoziemskiemu, któremu często jest ciężko zgromadzić dokumentację potrzebną do akt sprawy, jak też nam, organowi, w celu szybszego prowadzenia spraw

– zaznacza Agnieszka Wilkowska-Klocek.

 

Na mocy nowych przepisów uproszczony zostanie też tryb zakończenia postępowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które rozpoczęły się przed 1 stycznia 2021 roku i nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie nowelizacji.

Warto dodać, że w minionym roku urzędy wojewódzkie wydały o 30 procent więcej decyzji zezwalających na pobyt w Polsce, niż w 2020 roku. Najczęściej udzielanym przez urzędników rodzajem zezwoleń jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Exit mobile version