Jak wygląda konsultacja lekarska online?

zdj111111111111111111111111111111

Konsultacja z lekarzem może odbyć się telefonicznie lub przy pomocy wideorozmowy. Dla wielu osób jest to bardzo wygodny sposób uzyskania potrzebnych recept, skierowań lub zwolnienia lekarskiego. Porad udzielają specjaliści niemal we wszystkich dziedzinach medycznych. Sprawdź, jak wygląda konsultacja lekarska online.

Wskazania do konsultacji lekarskiej online

Telemedycyna rozwija się coraz prężniej. Ma wiele zalet, a także spore grono zwolenników. Pacjenci doceniają fakt, że szybko, bez kolejek i wychodzenia z domu mogą otrzymać poradę medyczną oraz potrzebne leki. Jednocześnie należy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach konsultacja lekarska online jest wystarczająca. Jednak w wielu sytuacjach sprawdza się równie dobrze, jak standardowa wizyta.
Konsultacja lekarska online może odbyć się w celu:

Na konsultację online można zgłosić się również, gdy objawy nie są nasilone. Wówczas specjalista podejmuje decyzję o wdrożeniu leczenia lub rozpoczęciu szczegółowej diagnostyki. Zdarza się, że lekarz wyda polecenie stawienia się osobiście w placówce medycznej. Przy niektórych schorzeniach (np. infekcji dróg oddechowych) konsultacja online wystarcza, aby rozpocząć skuteczną terapię. Nietypowe lub nasilone objawy (np. wysoka gorączka, bóle brzucha) wymagają leczenia stacjonarnego.

Z jakim lekarzem można się skonsultować online?

Konsultacji online udzielają lekarze z różnymi specjalnościami. Można zapisać się na telewizytę do:

Konsultacje lekarskie online są udzielane również dzieciom.

Jak wygląda konsultacja lekarska online?

Konsultację online z lekarzem można zamówić przez stronę internetową placówki medycznej lub telemedycznej. Następnie należy przygotować dokument tożsamości i informacje o swoim stanie zdrowia (np. wyniki wykonanych do tej pory badań, nazwy leków przyjmowanych na stałe).
W dniu wizyty lekarz dzwoni do pacjenta na podany wcześniej numer telefonu. Pacjent jest proszony o dokładne opisanie swojego problemu i wszystkich objawów (rodzaj, czas trwania, kiedy się nasilają, co powoduje ich złagodzenie). Następnie specjalista zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz analizuje wyniki badań (jeżeli takie są). Kolejnym krokiem jest postawienie diagnozy, wydanie recepty na leki oraz zwolnienia lekarskiego. Niekiedy lekarz wypisuje skierowanie na badania lub do innego specjalisty. Na tym kończy się konsultacja online.

Czy trzeba mieć skierowanie?

Na konsultację online należy mieć skierowanie, jeżeli odbywa się ona bezpłatnie, czyli w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie jest ono potrzebne w przypadku wizyt prywatnych. Wówczas trzeba za nie zapłacić. Koszt takiej wizyty zaczyna się od 55 złotych.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version