AC, czyli autocasco, to w przeciwieństwie do OC – dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Przeznaczone jest dla właścicieli aut, którzy potrzebują dodatkowej ochrony. Przydaje się ona w sytuacji w której dojdzie do uszkodzenia ich pojazdu z ich winy lub dojdzie do jego kradzieży. Czym więc kierować się przy wyborze takiej polisy? Podpowiadamy.
Zakres ochrony
Jedną z największych zalet ubezpieczenia AC jest to, że można go w łatwy sposób dopasować do własnych potrzeb. Większość ubezpieczycieli umożliwia proste skonfigurowanie ceny składki w zależności od oczekiwanego zakresu ochrony. Oczywiście nie każdy chciałby wczytywać się w zawiłe regulaminy i zastanawiać się czy konkretne zdarzenie będzie kwalifikować się do wypłaty odszkodowania. Dla tych osób ubezpieczyciele oferują tak zwaną polisę „all risk”. Jest to najlepsza forma ochrony, dzięki której można zabezpieczyć się przed każdym rodzajem zdarzenia. Jeśli właśnie odebraliśmy nowe auto z salonu lub dysponujemy bardzo drogim egzemplarzem pojazdu, to jak najbardziej taka inwestycja ma sens. Szeroki wybór ubezpieczeń AC oraz wygodną porównywarkę znaleźć można na stronie https://kioskpolis.pl/.
Sposób likwidacji szkody
Wybierając idealne dla nas ubezpieczenie autocasco należy także sprawdzić to jakie opcje proponuje konkretny ubezpieczyciel w kwestii likwidacji szkody. W umowie znajdziemy bardzo precyzyjne zapisy, które ograniczają nas w kwestiach wydawania pieniędzy z polisy, więc zanim złożymy podpis warto to wiedzieć. Niekiedy ubezpieczyciel proponuje określony zakres miejsc w których można dokonać naprawach samochodu. Są to najczęściej placówki partnerskie, bezpośrednio związane z konkretną firmą ubezpieczeniową. Jeśli w naszej okolicy nie działa żaden taki warsztat to może wiązać się to dla nas z pewnymi komplikacjami, na przykład w związku z transportem uszkodzonego auta.
Części użyte do napraw
Warto zwrócić uwagę także na to czy do napraw zostaną użyte oryginalne części czy tańsze zamienniki. Jeśli dysponujemy nowym autem to warto wybrać tą pierwszą opcję. Zwłaszcza jeśli połączymy to z bezgotówkową likwidacja szkody w ASO. Koszty naprawy nowego pojazdu mogą być bardzo duże, szczególnie jeśli będzie trzeba niektóre części sprowadzić zza granicy. Wybierając polisę, która dysponuje zapisami dotyczącymi użycia jedynie oryginalnych części zabezpieczamy się przed dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami oraz utratą gwarancji. Z drugiej strony, w przypadku nieco starszych aut, ta kwestia nie ma tak dużego znaczenia i można znacznie zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za polisę.
Artykuł sponsorowany