System inteligentnego domu składa się z wielu urządzeń, takich jak czujniki i detektory, które są odpowiedzialne za komfort mieszkania i jego bezpieczeństwo. Decydując się na system inteligentnego domu, warto wiedzieć, jakie rodzaje czujników w takich systemach można wyróżnić i jakie mają one zastosowanie.
Czym jest inteligentny dom?
Zacząć jednak trzeba od tego, aby wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest inteligentny dom. Ogólnie rzecz ujmując, jest to system, który w sposób automatyczny wykonuje wiele czynności, wyręczając w tym domowników. System podejmuje określone działania na podstawie wcześniej ustalonego harmonogramu oraz na podstawie odczytów z czujników i detektorów. Co ważne, cały system domownicy kontrolować mogą zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle wygodne, zwiększające komfort życia i poprawiające bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców.
Z jakich elementów składa się inteligentny dom?
System inteligentnego domu składa się z trzech głównych elementów. Po pierwsze, są to urządzenia sterujące. Ich zadaniem jest realizacja zadanych czynności, np. włączenie i wyłączenie światła w określonym czasie. Po drugie, są to czujniki i detektory. Odpowiedzialne są za monitorowanie określonych parametrów takich jak temperatura, ruch czy zalanie. I po trzecie, jest to jednostka centralna. Łączy ona ze sobą wszystkie urządzenia w ramach jednej sieci. Wszystkie te elementy odgrywają bardzo ważne funkcje w systemie inteligentnego domu.
Jakie funkcje spełniają czujniki i detektory w systemie inteligentnego domu?
Jak wspomniano, czujniki i detektory monitorują różnego rodzaju parametry w domu. Umożliwiają bieżący podgląd na temperaturę w pomieszczeniach, otwierają i zamykają okna oraz drzwi wedle wcześniej zaprogramowanych zadań, a nawet reagują w przypadku zalania domu. Wśród najczęściej stosowanych czujników wymienić można czujniki temperatury i wilgoci, czujniki ruchu oraz czujniki zalania.
Za co odpowiada czujnik temperatury i wilgoci?
Czujnik temperatury i wilgoci zastosowany może być w każdym pomieszczeniu. Zwykle pełni on funkcję informacyjną dla domowników. Informuje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniach i procencie wilgotności powietrza.
Za co odpowiada czujnik ruchu?
Czujniki ruchu nie tylko zwiększają komfort, ale mają również wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Sposób ich działania nie jest skomplikowany. Jeśli czujnik w obszarze swojego widzenia wykryje ruch, wykonane zostanie określone, wcześniej ustalone zadanie. Może to być np. włączenie światła w pomieszczeniu. Co ważne, czujniki ruchu zintegrować można z systemem alarmowym. Takie rozwiązanie często stosuje się na zewnątrz budynku. Jeśli czujnik wykryje ruch, wówczas uruchomiony zostanie alarm. Innowacyjne rozwiązania pod tym kątem oferuje firma ZAMEL. Godny uwagi jest choćby system Zamel Exta Life, w ramach którego firma oferuje nowoczesne i funkcjonalne czujniki ruchu.
Za co odpowiada czujnik zalania?
Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o czujniku zalania. Informuje on domowników o wystąpieniu niepożądanej awarii związanej z zalewaniem pomieszczeń. Dzięki temu domownicy mogą spokojnie spędzać czas poza domem, ponieważ jeśli dojdzie do ewentualnej awarii, zostaną o tym natychmiast poinformowani. Pozwala to na szybką reakcję, wezwanie odpowiednich służ oraz zminimalizowanie strat materialnych.
Artykuł sponsorowany