Jak kupić ubezpieczenie, nie odwiedzając placówki ubezpieczyciela?

zdj 2

Korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej to rozsądny i odpowiedzialny krok, dzięki któremu możemy się zabezpieczyć przed ponoszeniem finansowych kosztów przeróżnych zdarzeń. Dotyczy to m.in. komunikacyjnego OC, które powinien obowiązkowo wykupić każdy posiadacz pojazdu. Jak przebiega proces zawarcia umowy? Jak kupić ubezpieczenie bez odwiedzania placówki ubezpieczyciela?

Samochodowe OC – kluczowe informacje

Posiadanie samochodu wiąże się z przeróżnymi wydatkami. Na początku musimy zapłacić za jego rejestrację, uregulować podatek od czynności cywilno-prawnych, ale również naszym obowiązkiem jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Czy jednak ten ostatni koszt też będziemy musieli ponieść, to już zależy od tego, kiedy wygasa ochrona w przypadku auta, które kupiliśmy.
Pamiętajmy, że sprzedający musi nam przekazać polisę OC, bez względu na to, ile czasu pozostało do końca umowy. Możliwe jednak, że nie dopełnił on tej powinności i jeździł autem bez tego ubezpieczenia. Czy w takim wypadku w ogóle warto brać dane auto pod uwagę do zakupu? Za brak ochrony ubezpieczeniowej grozi kara, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wystarczy jeden dzień przerwy, aby mogło do tego dojść. Z tym że za zawarcie umowy odpowiedzialny jest ten, kto obecnie jest posiadaczem auta. Jako kupujący musimy po prostu zadbać o to, aby polisa była aktywna od dnia, w którym prawo własności do pojazdu zostało przeniesione na nas. Wtedy nic nam nie zagraża z tytułu braku ochrony ubezpieczeniowej.
Ponadto kwestii zawarcia polisy OC nie powinno się traktować wyłącznie jako konieczności ze względu na przepisy. Ta ochrona zabezpiecza nas przed finansową odpowiedzialnością za szkody, które możemy spowodować innym uczestnikom ruchu drogowego. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w pierwszej połowie 2020 roku średnia składka na OC wynosiła 550 złotych. Tymczasem minimalne sumy gwarancyjne w ramach tej ochrony to 5,1 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla majątkowych.
Posiadacze pojazdów, którzy zignorowali obowiązek zawarcia polisy OC i spowodowali wypadek, spłacają do UFG wysokie regresy. W przypadku rekordzisty jest to ponad 1,4 mln złotych, czyli suma, którą nieubezpieczony sprawca może zwracać do końca życia.
Pamiętajmy, że obowiązek zawarcia polisy OC nie obejmuje wyłącznie sprawnych aut. Jeśli samochód jest zarejestrowany, a stoi uszkodzony w garażu, to w dalszym ciągu musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Polisa OC pojazdu bez wychodzenia z domu

Posiadacz pojazdu, który chce dopełnić obowiązku ubezpieczeniowego, nie musi udawać się do placówki towarzystwa. Jak najbardziej może zawrzeć umowę online – o takiej godzinie, która mu najbardziej odpowiada.
Warto kupić ubezpieczenie online w UNIQA. Klientom, którzy zdecydują się na zawarcie umowy przez internet, naliczamy 15 proc. rabatu. W cenie ubezpieczenia otrzymują oni pakiet assistance MIDI, dzięki któremu można korzystać z dodatkowej ochrony w przypadku kradzieży auta, jego awarii lub wypadku. Pomoc jest dostępna przez 24 h na dobę, a obejmuje m.in. naprawę na miejscu, holowanie, transport osób po wypadku czy też możliwość skorzystania z auta zastępczego.
Aby wyliczyć składkę na OC online, należy użyć kalkulatora ubezpieczeń. To stosunkowo proste w obsłudze narzędzie, które wymaga wprowadzenia istotnych danych, na podstawie których możliwe jest ustalenie składki. Informacje te dotyczą właściciela pojazdu i samego auta. Znaczenie mają wiek kierowcy, czas posiadania przez niego prawa jazdy czy przebieg jego historii ubezpieczenia.
Istotne są również pojemność silnika, marka, model i rodzaj pojazdu, jego wartość, wiek, przebieg aktualny i prognozowany. To nie wszystkie informacje, które brane są pod uwagę przy obliczaniu składki, natomiast w dużym stopniu rzutują one na ostateczną opłatę za OC. Klient, po jej wyliczeniu, może od razu online zawrzeć umowę i opłacić ochronę. Jedną z opcji jest zdecydowanie się także na polisy dobrowolne, takie jak choćby autocasco, ubezpieczenie szyb, bagażu, NNW czy pomoc medyczna.

Źródła:
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=15155995335395660&infid=274&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=18cu54acju_46

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version